V knihách je veškeré vědění světa. „Každá kniha má duši – duši toho, kdo ji psal, a duši těch, kdo ji četli a snili s ní,“ napsal slavný španělský prozaik Carlos Ruiz Zafón (1964-2020).
Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky se v letošním roce dostalo obrovské pocty, když do jeho knižního fondu byly darem nabídnuty tisíce publikací z Izraele. Odeslání se naštěstí stihlo ještě před koronavirovými opatřeními v Izraeli a více než dvoutunový náklad čítající zhruba 3000 svazků je nyní už v Česku.
„Jedná se o dar profesorky Biancy Kühnel z Hebrejské univerzity z Jeruzaléma. Je to její knihovna, která vznikla při velkém evropském projektu, který se týkal Jeruzaléma a jeho odrazu v evropských zemích.
Nám se to podařilo získat tak, že jsme se s Biancou Kühnel setkali v roce 2015, když si přečetla článek o Mons Sion neboli o klášteře na Strahově. To ji zaujalo, ozvala se mi, přijela do Prahy,“ popisuje zárodek budoucího velkorysého činu historička umění Klára Benešovská.
Slovo dalo slovo a ve 165 krabicích vyplul vzácný náklad pojmenovaný jako The Jerusalem Library z izraelského přístavu Ašdod do německého Hamburku, odtud pak doputoval vlakem do České republiky a nákladním autem až do depozitáře Knihovny Akademie věd v Jenštejně u Prahy. Oficiální představení sbírky je plánováno na rok 2021.