Domů     Medicína
Když se lámou kosti
Pavel Polcar 20.10.2020

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí. Situace, které mohou skončit zlomeninou, a překvapivě tak odhalit nemoc, která se nenápadně vyvíjí celá léta. Kosti člověka trpícího osteoporózou jsou křehké, snadněji se lámou, a právě fraktura bývá často prvním příznakem tohoto onemocnění. Vyskytuje se u každé třetí ženy a jednoho z pěti mužů nad padesát let.

Výrazně náchylnější k osteoporóze jsou ženy, zvláště pak ženy po menopauze. Potvrzují to i údaje Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Z celkového počtu klientů s osteoporózou tvoří 90 % ženy.

Osteoporózou trpělo v loňském roce celkem 28 685 klientů ZP MV ČR, z nich bylo 25 808 žen a pouze 2 877 mužů,“ potvrzuje Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny. Léčba těchto pacientů stojí ZP MV ČR ročně 227 milionů korun, přičemž 60 % tvoří výdaje na léky a zvlášť účtovaný materiál, používaný například při operačních řešeních komplikací osteoporózy, kterými bývají patologické fraktury.

V rámci prevence proti osteoporóze v dospělosti by měla být pozornost zaměřena na zdravou výživu s dostatečným přísunem vápníku a vitamínu D, jakož i na dostatek přiměřeného pohybu. Kouření, nadměrné množství kávy a alkoholu, ale také užívání některých léků naopak k rozvoji osteoporózy přispívají.

Včasná diagnostika

Osteoporóza se vyvíjí postupně. Prvním projevem mohou být bolesti v zádech, dále ztráta tělesné výšky nebo kulatá záda. Osteoporózu je možné rychle a bezbolestně odhalit pomocí speciálního vyšetření ještě předtím, než se projeví.

Toto vyšetření se nazývá kostní denzitometrie a dokáže spolehlivě stanovit hustotu a obsah minerálů v kostní hmotě a odhalit riziko zlomenin. O vhodnosti tohoto vyšetření rozhoduje ošetřující lékař, tehdy je hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Ostatní si jej musí hradit sami. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na toto vyšetření svým klientům finančně přispívá. „Naše klienty dlouhodobě podporujeme v účasti na preventivních prohlídkách, a to i těch, jež jdou nad rámec veřejného zdravotního pojištění.

Proto v rámci programu prevence civilizačních onemocnění nabízíme možnost čerpat 500 Kč jako příspěvek právě i na vyšetření pomocí kostní denzitometrie,“ říká Hana Kadečková.

Co v mládí zaseješ, to ve stáří sklidíš

Osteoporóza je onemocnění, při kterém ubývá kostní hmota a dochází ke změnám v její struktuře. Kosti postupně ztrácejí vápník, jenž zajišťuje jejich tvrdost, proto jsou křehčí a snadno se zlomí. Nemocný nemusí o svém onemocnění dlouho vědět a lékaři jej často odhalí až při první zlomenině, kdy už je nemoc značně rozvinutá.

Tyto zlomeniny pak mohou velmi výrazně zhoršit kvalitu života, zapříčinit závislost nemocných na pomoci druhých, nebo dokonce vést až k předčasnému úmrtí.

Osteoporóza postihuje až 10 % populace, přičemž léčeno je pouhých 10–20 % případů. Její výskyt postupně roste. Důvodem je zvyšování průměrného věku populace, ale také právě nezdravý životní styl. Ten má na kvalitu kostí velký vliv a může ji výrazně ovlivnit již v dětství a v průběhu dospívání – tedy v období, kdy se vytváří kostní tkáň.

Označit osteoporózu jako dětský problém s následky ve stáří je tedy zcela na místě.

..
Související články
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz