Domů     Technika
Australské Mega Metro obří dopravní projekt

komerční sdělení

Mega metro, už podle názvu něco obrovského, je ve skutečnosti největším dopravně-infrastrukturním projektem Austrálie. Nachází se v Sydney a spolkl velký podíl několikaletého státního rozpočtu celé země.

U protinožců však něco takového potřebovali. Vždyť právě Sydney, které je největším (i když ne hlavním) městem Austrálie, se ročně rozrůstá o 100 tisíc nových obyvatel. Což je pro srovnání jedna celá Olomouc.

A nově vybudovaný moderní systém metra zde musel nutně reagovat na kolabující pozemní dopravu, která v posledních letech spíše stála, než jela, alespoň tedy za bílého dne.

Zcela automatizovaný systém metra přitom nepotřebuje žádné řidiče ani jízdní řády. Stačí, když přijdete na nástupiště a prostě počkáte na další vlak. Ty zdejší trasy křižují v několikaminutových intervalech.

Mozkem celého projektu se má stát kontrolní centrum, jehož stavba patřila k největším výzvám pro projektanty i stavebníky. A ačkoliv řidiči pro metro nutní nejsou, pracovníků údržby zde nalezneme bezpočet.

Samotné řešení si pak vyžadovalo i speciální zdroj energie, který byl vyřešen v podobě neméně megalomanské solární farmy.

Dokumentární seriál Australské Mega Metro (v originále Aussie Mega Metro) byl filmován po dobu pěti let štábem, jenž v tu dobu mapoval osudy pracovníků, kteří se museli popasovat s různými fázemi stavby.

Budování metra se účastnilo celkem přibližně 40 tisíc žen a mužů a stavba vyšla na zhruba 12 miliard dolarů. Za tu cenu vybudovali stavebníci nejen zmíněné „příslušenství“, ale i 66 kilometrů tratí a 31 kompletních stanic.

Délka jednotlivých podzemních tunelů pak na jižním kontinentu nemá obdoby. K největším výzvám patřilo podkopání rušného hlavního vlakového nádraží (Central Station) i ikonického sydneyského přístavu.

Seriál uchvátí všechny nadšence do techniky, která je v tomto případě v mnohých směrech skutečně masivní. V českém kontextu si stačí pustit video například z budování pražského tunelu Blanka, dokončeného před pěti lety, nicméně abyste si mohli představit něco podobného v mnohonásobném rozsahu, pusťte si dokumentární seriál Australské Mega Metro, který každou minutou vývoje stavby a příběhu nepřestává překvapovat a fascinovat. Ponořte se do výzev, kterým musí čelit projektový i stavební tým!

Seriál Australské Mega Metro si můžete pustit na kanálu Viasat Explore, a to v premiéře každou středu od 21. října ve 21:45 hodin. Celkem budou postupně vysílány čtyři hodinové díly první série.

Trailer:

https://youtu.be/viJGW4HBhsg

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz