Vědecký časopis Journal of Vertebrate Biology zveřejnil studii, která pojednává o objevu nového typu viru u krys, konkrétně se jedná o tzv. mammarenavirus, což je savčí vir z rodiny arenavirů. Mezinárodní vědecký tým měl i české zastoupení z Akademie věd ČR..
Odborníci se nyní zaměří na analýzu viru, přičemž je bude zajímat, zda je jednovlákenný virus označený podle místa jeho nálezu jako Dhati Welel pouze u jedné linie krys, nebo jestli dokáže přejít i na jiné hostitele.
Virus Dhati Welel byl identifikován u krys mnohobradavkových (Mastomys natalensis), jež jsou považovány za zemědělské škůdce a přenašeče nemocí. Vědci již v minulosti zjistili, že u pěti z šesti linií těchto krys platí fakt, že hostí alespoň jednoho zástupce mammarenavirů – např. virus Lassa způsobující stejnojmennou krvácivou horečku, kterou se ročně nakazí zhruba 300 tisíc lidí a 5 tisíc jich nemoc nepřežije. Nyní odborníci objevili mammarenavirus i u poslední, šesté, linie.
„Na základě fylogenetických analýz, při kterých se porovnávají celé genomy příbuzných virů, jsme dokázali, že se jedná o nový druh viru. Kromě krysy mnohobradavkové jsme ho ale překvapivě detekovali i u jedné krysy rodu Mastomys awashensis z Awashského údolí,“ řekla Joëlle Goüy de Bellocqová z Ústavu biologie obratlovců AV. Skupina vědců se následně bude zaměřovat na to, zda je virus běžný u obou druhů krys, nebo jestli je jeho výskyt u Mastomys awashensis důkazem schopnosti přeskočit na jiného hostitele.
Podle Akademie věd stále zbývá objevit zhruba 1,67 milionu virů savců a ptáků. Až polovina z nich může mít zoonotický potenciál, což znamená, že dříve jen zvířecí infekce budou přenosné na člověka, či že se se infekce přenosné ze zvířat na člověka začnou šířit i mezi lidmi.