Koronavirus postihuje více muže než ženy. Statistiky v tomto ohledu mluví jasně. Proč tomu tak je, ale vědci zatím netuší. Důvodem podle nich může být i to, že se virus objevuje ve varlatech.
Vědci zkoumají, zda koronavirová infekce ovlivňuje i fungování reprodukčních orgánů a jestli může způsobit neplodnost. Přestože zatím není k dispozici dostatek dat, čeští lékaři si myslí, že neplodnost na svědomí nemá. Větším rizikem jsou podle nich příušnice, chlamydie nebo kapavka.
„Víme, že reprodukční tkáně mají receptory, kde se teoreticky koronavirus může uchytit. Máme však zatím příliš málo poznatků, abychom z toho mohli vytvářet závěry. Virus se zatím v pohlavních orgánech nenašel, ale objevil se v semeni u mužů v akutní fázi nemoci Covid19. Víme, že může být také ve stolici, moči nebo ve vaginálním sekretu,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit.
Schopnost mužů zplodit potomka tak spíše ohrožují jiné nemoci. Z infekčních chorob jsou to například hepatitida nebo lidský papilomavirus (HPV). „Lidé znají hlavně příušnice, které asi v 10 % případů napadají kromě příušní žlázy i varlata, a mohou je nevratně poškodit.
Kapavka, chlamydie nebo jiné pohlavně přenosné nemoci jsou ale mnohem častějším rizikem. Negativní vliv na plodnost má taky špatný životní styl – sedavé zaměstnání, těsné oblečení i kouření,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z reprodukční kliniky IVF Clinic. .
Při léčbě neplodných párů jsou podle lékařů problémy na straně partnera zhruba ve 30 %. Důvodem bývá nevyhovující počet, tvar i pohyblivost spermií, které odhalí reprodukční specialisté s pomocí spermiogramu.
Příčinu zhoršených parametrů se však podaří zjistit jen přibližně u poloviny nemocných. .
„Za posledních 30 let ubylo případů ženské neplodnosti, kterou způsobovaly neprůchodné vejcovody. V tomto významně pomohlo rozšíření antibiotik i antikoncepce. Podíl obtíží na straně mužů zůstává přibližně stejný, i proto, že je těžké odhalit jejich příčinu.
Víme ale, že některým komplikacím lze předejít správnou životosprávou, dostatkem pohybu, volným oblečením a podobně. Rozhodně bych také nepodceňoval důležitost očkování chlapců proti příušnicím,“ popisuje MUDr. Machač.
Problémy s reprodukcí jsou většinou bezpříznakové. Muži tak často vůbec netuší, že mají například sníženou pohyblivost spermií. „Mohou se objevovat žilní změny na varlatech, bolestivost varlat nebo dokonce i krev v ejakulátu.
Běžně ale pacienti žádné zjevné příznaky nemají. Vyšetření podstoupí většinou buď ze zvědavosti, nebo když se jim nedaří přirozeně počít,“ říká MUDr. Bagócsi.