Domů     Technika
Technologie budoucnosti
Pavel Polcar 12.5.2020

Podle aktuálních údajů poskytuje 5G síť o řád vyšší přenosovou kapacitu, minimální latenci a další výhody, ze kterých nebudou těžit jen naše chytré telefony. Tato technologie umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční.

Propojí tak další tisíce nových druhů zařízení od různých čidel až po autonomní vozidla.

Studie Ericsson ConsumerLab mapující postoje spotřebitelů k 5G se kromě jiných oblastí zaměřila také na nové automobilové technologie. Přenosové kapacity 5G umožní rozšíření funkcí infotainmentových palubních systémů vozů či integraci nástrojů rozšířené reality, které promění přední a boční okna automobilů v obrazovky.

Stejně tak urychlí nástup autonomních vozů a dopravních systémů, které vyžadují komunikaci v reálném čase mezi jednotlivými vozidly. A také pokročilé nástroje pro monitorování provozu, jež budou vzájemně propojeny prostřednictvím 5G.

Autonomní vozy ovšem nebudou vozit jen pasažéry, ale také náklad. „Náklaďák bez kabiny“ od švédského start-upu Einride byl ve spolupráci se společností Ericsson již testován i na veřejných silnicích. Konvoje autonomních kamionů se neobejdou bez silného mobilního připojení, které dokáže zajistit 5G. Na poli logistiky tato technologie umožní širší uplatnění pokročilých trackingových řešení založených na internetu věcí, například osazení každého jednotlivého výrobku senzory pro jeho sledování v reálném čase během celého dodavatelského řetězce.

Podobným způsobem 5G urychlí i technologickou revoluci v zemědělství. Tu již nastartovalo využití GPS a mobilních sítí pro navigaci i sběr dat, například údajů o vlastnostech a stavu půdy. Širšímu uplatnění těchto metod ovšem bránila omezená přenosová kapacita a rychlost mobilního signálu.

5G umožní pracovat s nesrovnatelně většími objemy dat, třeba monitorovat jednotlivá zvířata v chovu či stromy v sadu. S využitím principu internetu věcí budou navzájem propojené stroje automaticky vyhodnocovat senzorické vstupy a v reálném čase reagovat, ať již upravením dávky krmiva, hnojiva či vody na zavlažování.

Všestrannou digitalizací prochází také kupříkladu zdravotnictví. Technologie otevírají nevídané možnosti diagnostiky a monitorování pacienta, zefektivňují komunikaci mezi lékaři a umožňují detailnější i rychlejší analýzu medicínských dat, zejména zapojením nástrojů umělé inteligence.

To vše ale vyžaduje úzké propojení rozmanitých zařízení a různých pracovišť v reálném čase, a tedy vysoce spolehlivé a širokopásmové bezdrátové sítě, na kterých v tomto odvětví doslova závisí lidské životy.

Všechny popisované inovace, stejně jako spotřebitelská zařízení a služby budoucnosti, jsou velkou měrou založeny na internetu věcí čili IoT,“ vysvětluje Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

Podle nejnovější zprávy Ericsson Mobility Report je v současné době v provozu asi miliarda mobilních připojení IoT. V příštích pěti letech se však tento počet má znásobit na 4,1 miliardy, přičemž ze 45 procent půjde o připojení typu mMTC (massive Machine-Type Communications).

Tedy o jednoduchá zařízení, která budou navzájem propojena a hromadně spolu komunikovat. Což by bez přenosových kapacit technologie 5G ani nebylo možné.“.

Ericsson byl první, kdo zprovoznil komerční sítě 5G na čtyřech kontinentech. V současné době máme uzavřených více než 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž 33 je již v provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019 a je jen otázkou krátké doby, kdy se Česká republika bude také moci pochlubit novou sítí 5G. Společnost Ericsson je připravena ji postavit,“ říká Cveto Gašperut, Country Manager pro Českou republiku ve společnosti Ericsson.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz