Domů     Technika
Technologie budoucnosti
Pavel Polcar 12.5.2020

Podle aktuálních údajů poskytuje 5G síť o řád vyšší přenosovou kapacitu, minimální latenci a další výhody, ze kterých nebudou těžit jen naše chytré telefony. Tato technologie umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční.

Propojí tak další tisíce nových druhů zařízení od různých čidel až po autonomní vozidla.

Studie Ericsson ConsumerLab mapující postoje spotřebitelů k 5G se kromě jiných oblastí zaměřila také na nové automobilové technologie. Přenosové kapacity 5G umožní rozšíření funkcí infotainmentových palubních systémů vozů či integraci nástrojů rozšířené reality, které promění přední a boční okna automobilů v obrazovky.

Stejně tak urychlí nástup autonomních vozů a dopravních systémů, které vyžadují komunikaci v reálném čase mezi jednotlivými vozidly. A také pokročilé nástroje pro monitorování provozu, jež budou vzájemně propojeny prostřednictvím 5G.

Autonomní vozy ovšem nebudou vozit jen pasažéry, ale také náklad. „Náklaďák bez kabiny“ od švédského start-upu Einride byl ve spolupráci se společností Ericsson již testován i na veřejných silnicích. Konvoje autonomních kamionů se neobejdou bez silného mobilního připojení, které dokáže zajistit 5G. Na poli logistiky tato technologie umožní širší uplatnění pokročilých trackingových řešení založených na internetu věcí, například osazení každého jednotlivého výrobku senzory pro jeho sledování v reálném čase během celého dodavatelského řetězce.

Podobným způsobem 5G urychlí i technologickou revoluci v zemědělství. Tu již nastartovalo využití GPS a mobilních sítí pro navigaci i sběr dat, například údajů o vlastnostech a stavu půdy. Širšímu uplatnění těchto metod ovšem bránila omezená přenosová kapacita a rychlost mobilního signálu.

5G umožní pracovat s nesrovnatelně většími objemy dat, třeba monitorovat jednotlivá zvířata v chovu či stromy v sadu. S využitím principu internetu věcí budou navzájem propojené stroje automaticky vyhodnocovat senzorické vstupy a v reálném čase reagovat, ať již upravením dávky krmiva, hnojiva či vody na zavlažování.

Všestrannou digitalizací prochází také kupříkladu zdravotnictví. Technologie otevírají nevídané možnosti diagnostiky a monitorování pacienta, zefektivňují komunikaci mezi lékaři a umožňují detailnější i rychlejší analýzu medicínských dat, zejména zapojením nástrojů umělé inteligence.

To vše ale vyžaduje úzké propojení rozmanitých zařízení a různých pracovišť v reálném čase, a tedy vysoce spolehlivé a širokopásmové bezdrátové sítě, na kterých v tomto odvětví doslova závisí lidské životy.

Všechny popisované inovace, stejně jako spotřebitelská zařízení a služby budoucnosti, jsou velkou měrou založeny na internetu věcí čili IoT,“ vysvětluje Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

Podle nejnovější zprávy Ericsson Mobility Report je v současné době v provozu asi miliarda mobilních připojení IoT. V příštích pěti letech se však tento počet má znásobit na 4,1 miliardy, přičemž ze 45 procent půjde o připojení typu mMTC (massive Machine-Type Communications).

Tedy o jednoduchá zařízení, která budou navzájem propojena a hromadně spolu komunikovat. Což by bez přenosových kapacit technologie 5G ani nebylo možné.“.

Ericsson byl první, kdo zprovoznil komerční sítě 5G na čtyřech kontinentech. V současné době máme uzavřených více než 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž 33 je již v provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019 a je jen otázkou krátké doby, kdy se Česká republika bude také moci pochlubit novou sítí 5G. Společnost Ericsson je připravena ji postavit,“ říká Cveto Gašperut, Country Manager pro Českou republiku ve společnosti Ericsson.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz