Česko-bavorsko-rakouská rysí populace zahrnuje 107 kusů, zhruba třetinu tvoří novopečené matky doprovázené potomky. Aktuální informace vyplývají z monitoringu let 2017 a 2018, o kterém nyní informovalo ministerstvo životního prostředí.
Do projektu se zapojilo devět institucí z Česka, Německa a Rakouska, právě v těchto zemích se rys ostrovid (Lynx lynx) řadí mezi přísně chráněné ohrožené druhy.
„Pilotní systém monitoringu rysa, spuštěný při projektu 3Lynx, se snaží zmapovat celou česko-bavorsko-rakouskou rysí populaci. Území 13 tisíc čtverečních kilometrů jsme proto pokryli sítí fotopastí, které zaznamenávají výskyt rysa ostrovida,“ sdělila koordinátorka projektu Simona Poláková z ministerstva životního prostředí.
V roce 2013 v rámci jiného projektu bylo zaznamenáno 63 samostatných rysů na území 7700 kilometrů čtverečních. Výsledky analýzy dalšího rysího roku budou zveřejněny za několik měsíců.
Pro rysy je největší hrozbou především pytláctví, kvůli kterému se zvířata mimo národní parky dožívají jen velmi nízkého věku. Vzrůstá i počet zvířat, jež ročně uhynou na silnicích. V roce 2017 jich bylo 6.
Na projektu se podílí státní orgány (ministerstvo životního prostředí, Správa NP Šumava, Agentura ochrany přírody a krajiny či Bavorská agentura ochrany životního prostředí), Veterinární univerzita ve Vídni nebo nevládní organizace jako ALKA Wildlife.
Kromě nich se do monitoringu v roce 2017 zapojilo Hnutí Duha a Národní park Bavorský les.