Univerzita Karlova a Akademie věd ČR spojily své síly prostřednictvím společností Charles University Innovations Prague s.r.o. a i&i Prague s.r.o. a založily akademický technologický spin-off LAM-X a.s.
Ten se zaměří na vývoj nanomateriálů, které mohou být využity například pro výrobu obvazů budoucnosti..
Název LAM-X (Light Activated Materials) poodkrývá cíl nové společnosti, jež vznikla na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Je jím vývoj světlem aktivovaných antimikrobiálních materiálů na bázi nanovláken a nanočástic, které se vyznačují schopností aktivní obrany proti široké škále patogenů.
„Založením LAM-X chceme dynamizovat a maximálně podpořit tým doc. Mosingera, který přichází s materiálem schopným způsobit revoluci v ošetřování a hojení ran,“ říká ředitel Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiné společnosti Univerzity Karlovy, Mgr. Otomar Sláma.
CUIP společně s i&i Prague, biotechnologickým inkubátorem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, připravuje vznik LAM-X od roku 2018. Spin-off umožní efektivnější využití technologie, která se tak stane dostupnější budoucím průmyslovým partnerům, výrobcům a distributorům.
„Tento projekt mě osobně zaujal již před několika lety, kdy jsem měl možnost kvalitu projektu porovnat se startupy podobného zaměření, které vznikají např. v Kalifornii. Mezi ostatními naprosto vyčníval svou nápaditostí i dosaženými výsledky.
Nebyl jsem ale sám, protože evidujeme již některé potenciální zájemce ze strany výrobců lékařských prostředků,“ shrnuje dr. Jaromír Zahrádka, jednatel i&i Prague.
Podle vedoucího výzkumného týmu LAM-X, doc. Jiřího Mosingera, hlavní výhodou této technologie je, že „specifické vlastnosti těchto fotoaktivních materiálů umožňují vysoce efektivní eliminaci široké škály patogenů, jako jsou bakterie a viry.“ Její potenciální využití pak vidí v oblastech lidské medicíny a sterilizace.
Účinnost LAM-X technologie byla potvrzena v klinické studii zaměřené na léčbu bércových vředů. Proto je také prioritním produktem ve vývoji nanomembrána sloužící jako ochrana před sekundárními infekcemi otevřených ran.
Singletový kyslík produkovaný membránou po aktivaci viditelným světlem je natolik efektivní, že zde nehrozí vznik antimikrobiální obrany. Společnost LAM-X tak reaguje na celosvětovou hrozbu stále rostoucí rezistence k antibiotikům.
Nová technologie může být využita nejen v medicínském sektoru, ale také pro výrobu obalových materiálů a filtračních systémů.
Fotografie: Archiv CUIP