Domů     Medicína
Zmrazení vlastních vajíček není „last minute“ řešení
Pavel Polcar 27.2.2020

Termínem „social freezing“ se označuje metoda odběru a zmrazení vlastních pohlavních buněk – spermií nebo vajíček – pro zachování fertility v pozdějším období. Využívají ho páry nebo jednotlivci, kteří mají na toto zdravotní indikaci (např. závažné onemocnění s plánovanou léčbou ohrožující plodnost).

Často však i ženy, které z různých důvodů odkládají mateřství na pozdější věk. „Odebrání a zmrazení zdravých vajíček v mladém věku určitě zvyšuje šanci na budoucí otěhotnění. Je třeba si však uvědomit, že i při této metodě zůstává největším nepřítelem čas,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE v Praze a dodává:

Vajíčka je ideální odebrat před 30. rokem života, později metoda z medicínského hlediska ztrácí smysl. Ačkoli teoreticky mohou být zmrazeny i více než 10 let, těhotenství není vhodné odkládat příliš dlouho, jinak bude pro ženu představovat velké riziko.

Jednoduše, ženské tělo není fyziologicky stavěno na porody ve vysokém věku.“.

Tzv. social freezing ve své podstatě odpovídá první fázi léčby neplodnosti. Během hormonální stimulace je růst folikulů ve vaječnících monitorován ultrazvukovým vyšetřením, následně pacientka přichází k odběru vajíček a jejich zmrazení.

Aby měla žena solidní šanci, že po deseti letech se zamrazenými vajíčky otěhotní, potřebuje jich ideálně tak třicet. Lékař s praxí již odhadne, kolik cyklů bude daná pacientka (podle jejího věku a AMH hodnot) muset podstoupit a zda je pro ni tato metoda vhodná, a i vzhledem k věku možná.

Cena jednoho cyklu včetně léků se pohybuje okolo 35 – 40 tisíc Kč“, říká MUDr. Višňová. Na rozdíl od léčby neplodnosti však tato metoda není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a to ani v případě, že je lékařsky indikována například v případě onkologického onemocnění.

Náklady hormonální stimulace, odebrání vajíček v narkóze a jejich následné zmrazení si klientka hradí sama. „V České republice tato metoda zatím není žádaná ve velkém, důvodem je určitě i finanční náročnost terapie,“ konstatuje Hana Višňová.

Na nový trend zareagovaly už i některé zahraniční firmy (např. Apple či Facebook), které nabízejí svým zaměstnankyním úhradu nákladů spojených se zmrazením vajíček jako firemní benefit.

Tato možnost může být zajímavá pro mladé ženy, které začínají s budováním kariéry a v období příštích 4-5 let mateřství neplánují. V žádném případě však social freezing nelze vnímat jako 100% funkční pojistku, se kterou může žena odkládat těhotenství na období po čtyřicítce,“ upozorňuje lékařka.

Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz