Domů     Medicína
Zmrazení vlastních vajíček není „last minute“ řešení
Pavel Polcar 27.2.2020

Termínem „social freezing“ se označuje metoda odběru a zmrazení vlastních pohlavních buněk – spermií nebo vajíček – pro zachování fertility v pozdějším období. Využívají ho páry nebo jednotlivci, kteří mají na toto zdravotní indikaci (např. závažné onemocnění s plánovanou léčbou ohrožující plodnost).

Často však i ženy, které z různých důvodů odkládají mateřství na pozdější věk. „Odebrání a zmrazení zdravých vajíček v mladém věku určitě zvyšuje šanci na budoucí otěhotnění. Je třeba si však uvědomit, že i při této metodě zůstává největším nepřítelem čas,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE v Praze a dodává:

Vajíčka je ideální odebrat před 30. rokem života, později metoda z medicínského hlediska ztrácí smysl. Ačkoli teoreticky mohou být zmrazeny i více než 10 let, těhotenství není vhodné odkládat příliš dlouho, jinak bude pro ženu představovat velké riziko.

Jednoduše, ženské tělo není fyziologicky stavěno na porody ve vysokém věku.“.

Tzv. social freezing ve své podstatě odpovídá první fázi léčby neplodnosti. Během hormonální stimulace je růst folikulů ve vaječnících monitorován ultrazvukovým vyšetřením, následně pacientka přichází k odběru vajíček a jejich zmrazení.

Aby měla žena solidní šanci, že po deseti letech se zamrazenými vajíčky otěhotní, potřebuje jich ideálně tak třicet. Lékař s praxí již odhadne, kolik cyklů bude daná pacientka (podle jejího věku a AMH hodnot) muset podstoupit a zda je pro ni tato metoda vhodná, a i vzhledem k věku možná.

Cena jednoho cyklu včetně léků se pohybuje okolo 35 – 40 tisíc Kč“, říká MUDr. Višňová. Na rozdíl od léčby neplodnosti však tato metoda není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a to ani v případě, že je lékařsky indikována například v případě onkologického onemocnění.

Náklady hormonální stimulace, odebrání vajíček v narkóze a jejich následné zmrazení si klientka hradí sama. „V České republice tato metoda zatím není žádaná ve velkém, důvodem je určitě i finanční náročnost terapie,“ konstatuje Hana Višňová.

Na nový trend zareagovaly už i některé zahraniční firmy (např. Apple či Facebook), které nabízejí svým zaměstnankyním úhradu nákladů spojených se zmrazením vajíček jako firemní benefit.

Tato možnost může být zajímavá pro mladé ženy, které začínají s budováním kariéry a v období příštích 4-5 let mateřství neplánují. V žádném případě však social freezing nelze vnímat jako 100% funkční pojistku, se kterou může žena odkládat těhotenství na období po čtyřicítce,“ upozorňuje lékařka.

Související články
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz