Domů     Medicína
Jak se hubne ve 21.století?

komerční sdělení

Zatímco dřív lidstvo trápily morové epidemie a nemoci byly považovány za trest boží, dneska řešíme stres, špatný životní styl, málo pohybu, bolesti hlavy a zad, nadváhu a obezitu. Předci by se nám vysmáli.

Nějaká nadváha je netrápila, bolestí hlavy netrpěli. Starali se hlavně o to, aby měli co jíst. Jak vzdálené nám to je? My totiž toužíme hlavně po postavě s dokonalými tvary. Jak se hubne ve 21.století?

Posedlost dokonalými tvary

Ze všech stran na nás útočí fotky vychrtlých modelek, hereček s dokonalou postavou a žen, které ani po porodu potomka nemají gram navíc. O tom si my, obyčejní lidé, můžeme nechat zdát. Bohužel, stále více lidí chce takové postavy dosáhnout a trápí se nesmyslnými dietami, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. To je ale cesta do pekel.

Základem je zdravý životní styl

Za nárust tělesné hmotnosti může konzumace nezdravých potravin, málo pohybu, stres, zvýšená konzumace kávy a alkoholu. Jen se zamyslete, co všechno za den sníte. Zkuste si zavést deníček, kam si zapíšete všechno, co jíte.

Po týdnu si ho projděte, možná se budete divit. Kolikrát jste jídlo zhltli během práce, snídani jste vynechali? Kolik tabulek čokolády vzalo za své stejně jako ten sáček chipsů, co se na vás „smál“ v obchodě?

Řekněte dost a zkuste to změnit. Zamyslete se nad tím, co je v životě důležité a proč je teď ten správný čas na změnu.

Nastavte si reálné cíle a plňte je.

Začněte zdravě jíst.

Pravidelně se hýbejte.

Vyhýbejte se stresu.

Na jídelníčku záleží

Když nebudete zdravě jíst, můžete se hýbat jak chcete a stejně nezhubnete.

Důležité je uvědomit si, že naše strava obsahuje tři základní živiny.

Bílkoviny (proteiny)

Tuky (lipidy)

Sacharidy

Kromě nich je důležitý také příjem vitamínů, nerostných látek a vody.

Bílkoviny jsou součástí každé buňky v našem těle. Do těla je musíme dodávat každý den, dělíme je na plnohodnotné (vejce, maso, mléko) a neplnohodnotné (ořechy, luštěniny, brambory). Jejich nedostatek vede ke zpomalení růstu, zvýšené únavě a poruše některých funkcí organismu.

Tuky najdeme v každém živém organismu pod kůží, ve svalovině i vnitřnostech. Jsou zdrojem energie, rozpouští vitamíny rozpustné v tucích, ovlivňují látkovou přeměnu. V nadměrném množství ale škodí.  Dělíme je na živočišné (nasycené mastné kyseliny) a rostlinné (nenasycené mastné kyseliny); další dělení je na lehce stravitelné a těžce stravitelné.

Cukry jsou nejrychlejší zdroj energie, tvoří až 60 % denního příjmu živin. Jejich přebytek vede k obezitě, nedostatek k únavě a nedostatku energie. Dělíme je na jednoduché a složené.

K tomu, abychom shodili nějaké to přebytečné kilo je důležitý správný poměr živin ve stravě. Nesmí jich být nadbytek, tělo ale zároveň nesmí strádat.

Víte, že důležitý je i dostatek vlákniny ve stravě? Díky ní se budete cítit zasycení a nebudou vás tolik atakovat chutě na sladké.

Náš tip: Hledáte vyvážený poměr živin ve stravě a nebaví vás počítat kalorie a studovat etikety? Zkuste proteinovou dietu, která vašemu tělu zajistí přísun všech potřebných živin a pomůže vám efektivně zhubnout.

Související články
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Medicína 19.12.2024
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem. Je to ale mnohem víc. Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství. Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy.   Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz