Je to skoro jako z děsivého sci-fi filmu – robot, který se díky experimentální mechanické pojistce dokáže sám opravit pomocí slitiny s nízkou teplotou tání. Právě takového nedávno předvedli japonští vědci z Tokijské univerzity na robotické konferenci IROS 2019..
Tato mechanické pojistka se může vyskytovat například v dolní končetině robota, kde může plnit roli spojovacího šroubu pro pár zatěžovaných částí skeletu. Pokud takto vybavený robot kupříkladu spadne z velké výšky, nepoškodí se nezbytné části jeho robotického těla, protože pojistka veškerou energii vztáhne na sebe a její středová část praskne.
Na první pohled by se to mohlo jevit jako kritické poškození, opak je ale pravdou. Šroub je totiž ve speciálním ochranném pouzdře, které skelet udrží pohromadě – robot tak zůstává nadále funkční a co víc, může hned zahájit hojivý proces.
Stačí pojistku zahřát na padesát stupňů Celsia, aby se roztavila a opět rozlila do původní podoby. Pak už stačí jen počkat, než hmota opět ztuhne a poškozená „noha“ se tak opraví.