Domů     Technika
Jak předejít syndromu karpálního tunelu

komerční sdělení

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění horních končetin, které vzniká útlakem nervu vedeným v zápěstí. K tomu dochází mimo jiné při nesprávné poloze ruky při práci s počítačem, respektive s klávesnicí a myší.

Toto onemocnění je proto typické pro profese, při kterých jsou lidé s myší a klávesnicí v neustálém kontaktu. Právě na správnou ergonomii se při výběru klávesnice a myši často zapomíná, přitom pro správnou práci s počítačem je naprosto rozhodujícím parametrem..

Na trhu najdeme mnoho typů počítačových myší. Liší se velikostí, ve způsobu snímání, citlivostí, způsobu ovládání, počtem tlačítek, pokročilými funkcemi, spojením s počítačem a také designem.

Jiné požadavky budou kladeny na myš používanou v kanceláři a jiné zase na herní myš. Společným prvkem obou je však jejich ergonomie.

Onemocnění karpálního tunelu může být totiž způsobeno nejen prací, ale i zábavou. A to například hraním počítačových her, kdy je ruka na myši umístěna v nepřirozené poloze po dlouhou dobu. Dodržení správné ergonomie doporučujeme i pro herní myš, určenou pro hráče počítačových her.

Projevy onemocnění karpálního tunelu

Mezi projevy onemocnění karpálního tunelu patří bolest a slabost v prstech, pálení, či nepříjemné brnění bez příčiny nebo chvilkové výpadky motorické činnosti ruky. Je to onemocnění nepříjemné a bolestivé. Jaká by tady měla být správná ergonomická myš?

Bezdrátová myš CONNECT IT CMO-2510

Lidé obvykle začnou řešit správnou ergonomii klávesnice a myši, až když už mají potíže. Přitom výběr správného typu klávesnice a myši může vznik nebo rozvoj tohoto onemocnění značně ovlivnit, nebo mu dokonce předejít.

Skvělou volbou je pořízení vertikální ergonomické myši, jejímž používáním jsou prsty v přirozenější poloze, zápěstí je uvolněné, a proto nedochází k útlaku nervu, který jím prochází. Vertikální ergonomická myš je vhodná pro dlouhodobou práci na počítači i dlouhé hraní her.

Důležitým parametrem při výběru vertikální ergonomické myši je její velikost, ta by měla být přesně taková, aby dobře padla do vaší dlaně. Pro její výběr je nutné si změřit velikost dlaně. Velikost dlaně se měří od konce zápěstí po horní část prostředníčku.

Tím, že si pořídíte ergonomickou myš přesně padnoucí do vaší dlaně, budete moct naplno využít její ergonomický tvar. Práce s ní bude příjemná, a navíc můžete zabránit onemocnění z přetížení nervu v zápěstí.

Cena ergonomických myší je zpravidla vyšší než u klasických počítačových myší, nicméně prevencí před vznikem onemocnění karpálního tunelu, poškození šlach či ramene způsobené špatnou ergonomií při práci, nám to bohatě vynahradí.

Ergonomickou myš můžete rovněž doplnit pořízením gelové podložky. Ergonomická podložka je vhodná jednak pro lepší oporu zápěstí, a také zvyšuje komfort práce s myší, protože ruku chrání před chladem desky pracovního stolu.

I to, že je ruka udržována v konstantní teplotě, přispívá k prevenci vzniku onemocnění karpálního tunelu.

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz