Na Rychnovsku byl počátkem listopadu náhodnou osobou nalezen meč, jehož stáří se klade do mladší doby bronzové. Zdobení má zbraň v podobě jednoduché ryté linie, která obíhá kolem ostří. Podle archeoložky rychnovského muzea Martiny Bekové je meč stále ostrý jako břitva..
„Bronzový meč s jazykovitou rukojetí je datovaný do období kolem roku 1200 před naším letopočtem, náleží kultuře lužické. Nálezy této kultury jsou ve východních Čechách četné, ale neplatí to o mečích,“ uvedla Beková.
Meč byl podle všech informací nejspíš využit při náboženském rituálu, při němž byl uložen do země snad na „horší časy“, nebo jako oběť bohům. Tento akt ojedinělého předmětu uloženého do země (tzv. monodeposita) je právě typický pro mladší dobu bronzovou.
V místě nálezu byly při sekundárním průzkumu objeveny ještě nýty, jejichž využití bylo k uchycení rukojeti meče z organického materiálu. Dále se našlo i bronzové kopí, jehož datace byla identická jako datace meče. Místo nálezu zůstává nezveřejněno z důvodu ochrany lokality.
Nalezená pravěká zbraň je význačná také tím, že za poslední desetiletí nebylo napříč Českou republikou nalezeno více než pět mečů z pravěkého období. Naposledy se tak stalo zhruba před 130 lety, kdy byl roku 1892 objeven v obci Lipovka na Rychnovsku meč ze starší doby železné.
Meč z Lipovky našel umístění v Národním muzeu v Praze, nový nález bronzového meče zůstane v rychnovském muzeu.