Tzv. kosmické smetí je označení pro tisíce úlomků, nefunkčních družic a dalších těles, vypuštěných do vesmíru lidmi. Větší část jich létá kolem Země a stávají se hrozbou pro nově vypouštěné družice a lodě s kosmonauty.
Proto není divu, že se odborníci zabývají otázkou, co s vesmírným odpadem udělat. S nejnovějším návrhem teď přišli Kanaďané. A nutno podotknout, že to vůbec nezní špatně….
Kanadská společnost Maritime Launch Services (MLS) ve spolupráci s firmou Nanoracks vypracovala projekt, který se zaměřil na opětovné využití kosmického odpadu, zejména pak odpadlých částí raket. K čemu konkrétně by mohly tyto části sloužit?
Zástupci společnosti tvrdí, že by zejména tzv. horní stupně, čili části naplněné palivem potřebným pro dosažení oběžné dráhy, mohly fungovat jako vynikající stavební materiál při budování různých orbitálních zařízení např. hotelů.
„Existuje spousta věcí, které můžete s horními stupni dělat a pokud v Nanoracks v něco věříme, tak v to, že ve vesmíru byste neměli ničím plýtvat – je to příliš drahocenné,“ prohlásil CEO Nanoracks Jeffrey Manber při jednom z rozhovorů.
Je pravdou, že množství vesmírného odpadu raketově stoupá a lidé při hledání účinných způsobů jeho likvidace značně tápají.
Je právě nápad kanadského startupu Maritime Launch Services (MLS) a kolegů z Nanoracks tím, co by mohlo alespoň určitou část problému vyřešit?