Že srážka vesmírného tělesa se Zemí není nic příjemného, o tom by dinosauři mohli vyprávět hodiny a hodiny. Je to i výzva pro lidstvo, protože planetek a komet, které by mohly zkřížit svou dráhu s tou naší, není málo.
Jak podobným průšvihům čelit, to řeší dvě nejvyspělejší kosmické agentury: americká (NASA) a evropská (ESA). A Češi, jako součást ESA, u toho nechybějí..
Americká NASA a evropská ESA spojily síly v projektu AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment) a chystají výpravu za binárním asteroidem 65803 Didymos, který směřuje i se svým měsíčním souputníkem Didymoonem k Zemi.
Ten větší sice měří jen 780 metrů, ale i takový by mohl nadělat slušnou paseku. Cílem společné výpravy je tedy doletět k Didymosu, tvrdě do něj narazit a pak vyzkoumat, jak změnil svou dráhu letu. Americká část mise se jmenuje DART, ta evropská pak HERA.
Českou spolupráci na projektu zaštiťuje Ministerstvo dopravy a jednou z firem, která se na projektu má podílet, je i česká pobočka OHB Czechspace. Pokud projekt skutečně dostane v Evropě zelenou, bude mít české OHB za úkol navrhnout konstrukční strukturu družice HERA. Dále na projektu má spolupracovat i SSC (Space System Czech), který vyvijí software.
Pokud by vás zajímalo víc, přijďte na přednášku v rámci Kosmického průmyslového dne do brněnského planetária 12. listopadu. Budou tu zástupci Ministerstva dopravy, OHB, SCC a dalších průmyslových firem.
Akce je zdarma a registrovat se na ni můžete zde.
Přednáška i průmyslový den jsou součástí Czech Space Weeku, což je celorepublikový festival kosmické vědy a průmyslu.