Ruský kosmický program v posledních desítkách let přišel s minimem inovací. Plánů na papíře je spousta, avšak tam mnohdy také zůstávají. Jednou z výjimek by snad mohl být skafandr Sokol-M. Avšak i u něj se vyskytly problémy….
Letecká společnost Zvezda, která by kosmický oblek měla vyrábět, slibuje, že bude zhotoven z nových materiálů přizpůsobitelných různým velikostem těl kosmonautů. Jenže návrh skafandru má jednu pro kosmonauty zásadní vadu. Neumožňuje totiž uskutečnit jistý rituál pro štěstí.
Když se 12. dubna 1961 chystal Jurij Gagarin jako první člověk na cestu do kosmu, těsně před startem si ulevil na zadní pneumatiku autobusu, který jej přivezl k startovací rampě. Gagarinův let byl přes řadu problémů úspěšný a čůrací rituál na pneumatiku se později stal neodmyslitelnou součástí letů všech sovětských a později ruských i jiných kosmonautů.
Ženy jej nepodstupovaly, ale některé přinesly lahvičky se svou močí, kterou poté pneumatiku pokropily.
Dosavadní používaný skafandr Sokol-K, který se používá od roku 1973, má zip ve tvaru písmene V směřující k rozkroku. Navržený Sokol-M má zip vedený diagonálně, takže znemožňuje obřad s pneumatikou uskutečnit.
Zda nový skafandr získá redesign či mužští kosmonauti budou onu zvláštní ceremonii provádět jako ženy s lahvičkou, zatím není ještě jasné.