Biologické vlastnosti a chování myší jsou hlavními důvody, proč jsou tito hlodavci s takovou oblibou využíváni k různým vědeckým pokusům, přičemž některé bychom mohli označit přinejmenším za kontroverzní.
Jak je to například s házením myší do vody? Skutečně to napomáhá výzkumu deprese?.
V některých případech jde o natolik kontroverzní přístupy, že se je zdráhají podporovat i otrlejší jedinci. Jedním příkladem za všechny může být tzv. test nuceného plavání, který probíhá tak, že je myš vhozena o vody, kde musí následně bojovat o život.
Vědci se totiž domnívají, že čím dříve myška boj vzdá, tím je pravděpodobnější, že je deprimovaná.
Je to právě značná brutalita ke zvířeti, ale i značná nespolehlivost testu, co některé vědce přimělo nad jeho definitivním ukončením. „Vědci by už neměli tyto testy používat. Podle mého názoru je to jen špatná věda,“ prohlásil behaviorální biolog Hanno Würbel z University of Bern v rozhovoru pro časopis Nature. A nutno podotknout, že si to nemyslí jen on sám.
Největšími bojovníky za zrušení experimentu jsou pochopitelně organizace bojující za práva zvířat – zejména pak People for the Ethical Treatment of Animals (PETA). Ta nedávno kontaktovala americký National Institute of Mental Health (NIMH) s žádostí o zrušení nuceného plavání. Ovšem neúspěšně.