V minulém roce astronomové objevili galaxii NGC1052-DF2, jež zpočátku nevykazovala přítomnost temné hmoty. Pro odborníky to bylo něco nepředstavitelného vzhledem k teoriím o této hmotě, která tvoří přibližně 85 % vesmíru.
Po bližším přezkoumání mezinárodním týmem pracovníků pod vedením španělského Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) byla nakonec přítomnost temné hmoty prokázána..
V průběhu druhého přezkoumání galaxie vědci došli k tomu, že předchozí měření nebyla provedena správně. Vše totiž závisí na vzdálenosti temné hmoty od galaxie. Za pomoci fotometrie z Hubbleova kosmického dalekohledu a observatoře Gemini byla shodně naměřena vzdálenost 42 milionů světelných let, zatímco v předchozí studii se vypočítalo 64 milionů světelných let, což je diametrální rozdíl.
S novou hodnotou se pojí i o polovinu menší hmotnost galaxie, hmotnost hvězd je čtvrtina toho, co se naměřilo prvně, a podíl normální hmoty je zde rovněž nízký, což vede k závěru, že zbytek je tvořen temnou hmotou.
Absence temné hmoty byla prvně odvozena od pohybu hvězdokup v rámci galaxie, s nižší hmotností galaxie je však vše v normálu.
Přestože je temná hmota, jinak také skrytá hmota, pro chápání vesmíru zcela zásadní, stále se o ní mnoho neví. Vesmírná tělesa se díky ní pohybují rychlostí, jež neodpovídá jejich detekované hmotnosti, temná hmota produkuje více gravitace než normální hmota.
Podle odborníků napomáhá objektům v pohybu, také se říká, že po Velkém třesku pomohla prvním hvězdám a galaxiím. „Po desetiletí jsme si mysleli, že galaxie začínají svůj život jako malé kuličky temné hmoty,“ řekl astronom Pieter van Dokkum z Yale University.
„Poté, co se stane všechno ostatní – tedy k temné hmotě se přidá plyn, jenž se přemění na hvězdy -, se budují galaxie, jako je Mléčná dráha.“.