Nová laboratoř pro sekvenování DNA, tedy čtení dědičné informace rostlin, byla otevřena 10. června v Olomouci. Vysokokapacitní přístroj v hodnotě 29 milionů Kč, jenž je součástí laboratoře, má až 400krát vyšší kapacitu než ten dosavadní.
Podle zástupců Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) si díky tomu laboratoř vybuduje významné postavení v oblasti genomiky a biotechnologie rostlin v celosvětovém měřítku..
„Od nové laboratoře si slibujeme také rozšíření spolupráce s českými šlechtiteli, kterým chceme pomoci při zavádění molekulárních metod ve šlechtění rostlin,“ sdělil vědecký ředitel centra Jaroslav Doležel, jenž je i vedoucím Centra strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Doležel dále doplnil, že současný výzkum není myslitelný bez špičkového přístrojového vybavení.
Laboratoř zahrnuje, kromě vysokokapacitního přístroje, také tři další tzv.
sekvenátory s rozdílnou kapacitou a výkonností. Přístroj s nejvyšší kapacitou v jednom běhu přečte 6000 miliard bází DNA. „V akademickém prostředí v tuzemsku je nově vzniklá sekvenační laboratoř ojedinělá.
Na jednom místě se podařilo soustředit špičkovou techniku, ale také odborníky, kteří mají s touto prací bohaté zkušenosti,“ zhodnotil vedoucí laboratoře Jan Bartoš.