V Česku dochází k uštknutí jen velice zřídka, ve světě je však situace naprosto jiná, podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) dochází k pokousání člověka hadem na celé planetě přibližně každých 5 vteřin. WHO situaci již nazývá krizí.
Podle odborníků je hadí uštknutí stále velice podceňováno. Čísla jasně říkají, že během pouhého měsíc na vpravení hadího jedu zemře více než 11 tisíc lidí. Dalších téměř půl milionu utrpí vážné zranění, jehož následky bývají nezřídka kdy doživotní, včetně amputací končetin.
Jsou místa, kde se není třeba hadů nadměrně obávat, mezi ně patří Evropa, Severní Amerika a paradoxně také Austrálie, přestože se právě na australské kontinentu nachází největší koncentrace těch nejjedovatějších hadů na světě. Nejčastěji dochází k úmrtí v Africe, Asii a Jižní Americe.
Nejrizikovější jsou chudší oblasti, kde lidé pracují převážně na polích apod. WHO udává, že největším ohrožením trpí mladí muži a děti. Podle lékařů bývá často klíčovým faktorem podání protijedu. Podané sérum však musí být vyrobeno vždy z druhu hada, kterým byl postižený pokousán, a zde nastává problém.
Existuje obrovské množství jedovatých hadů a lidé často nejsou schopni popsat zrovna toho, který je napadl.
Dalším problémem je také cena, k nejvíce hadím útokům dochází v těch nejchudších částech světa, a tak není dostupnost protijedů snadná. WHO se nyní hodlá na tento problém zaměřit a snížit tak počty hadích obětí.