Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid křemičitý ze slupek od rýže. Výroba přírodního oxidu křemičitého je na rozdíl od technické metody ekologičtější. Nový způsob výroby spočívá v rozkladu rýžových slupek v mikrovlnném reaktoru. .
Vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) vyvinuli látku, jež se používá např. v potravinářském průmyslu či na výrobu automobilových pneumatik. Zdrojem látky pro novou techniku se stal zemědělský odpad. „Rýžové slupky, z nichž se nanočástice látky získávají, jsou největším celosvětovým zemědělským odpadem – jeho produkce dosahuje každoročně řádově stovek milionů tun,“ řekla Dora Kroisová, proděkanka strojní fakulty TUL .
Vědci nyní tento odpad mohou využít ve svůj prospěch a získat tak surovinu, která je mimo jiné i velice důležitá pro lidský organismus. V přírodní podobě se totiž velmi dobře vstřebává. „Křemík má pozitivní vliv zejména na stav kostí, cév, vlasů a nehtů.
S oxidem křemičitým se běžně setkáváme v potravinách pod označením E 551 nebo v kosmetice. Je to však jeho syntetická forma, kterou tělo neumí vstřebat tak snadno,“ vysvětlila Kroisová. Technologie je patentovaná v Česku i Japonsku.