Jak bude vypadat farmaceutický průmysl v letošním roce včera shrnuli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu na tiskové konferenci, kde se mimo jiné zmínili o nových převratných lécích i změnách systému hodnocení léčiv..
V České republice jsou nyní dostupné kupříkladu čtyři nové léky na roztroušenou sklerózu. Na trh byl uveden i jeden nový lék na nemalobuněčné plicní nádory a dále léky na migrénu. Novinek jsou desítky. Přesto Evropa v tomto ohledu nadále zaostává za Spojenými státy.
„Už rok 2017 byl se 46 novými registracemi u amerického regulátora FDA nejbohatším na nové léky v posledních 20 letech. Loňský rok však tento vývoj ještě překonal. Nových léčiv bylo registrováno dokonce 59,“ informuje výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr.
Jakub Dvořáček, MHA. Ten zároveň dodává, že 34 léků z tohoto množství připadá na léčbu vzácných chorob a třetina jich patří do kategorie „first in class“ (tj. první svého druhu). Léčiva, která jsou vyhodnocena jako převratná nebo řešící naléhavý zdravotní problém populace, mají v USA snadnější cestu schvalovacím procesem.
„Podobný mechanismus by byl potřeba i v České republice. Náš systém hodnocení nových léčiv je sice poměrně dobrý, ale nedokáže moc dobře zohlednit třeba specifika léků na vzácné choroby. Ty vzhledem k malému počtu pacientů jen těžko plní nároky na rozsah dat z klinických studií nebo požadavky kladené na nákladovou efektivitu. Výsledkem je, že pacienti na novou léčbu čekají dlouho,“ uvádí Dvořáček.