Když byly před několika lety v rámci egyptských vykopávek nalezeny kosti hrůzného dravého kytovce basilosaura alias „královského ještěra“, pokusili se vědci vyčíst z ostatků řadu informací včetně té, jaká byla jeho poslední potrava před smrtí. Nedávné zjištění je překvapilo….
Tento až dvacetimetrový tvor z pozdního eocénu (žil cca. před 40 – 34 miliony lety) překvapil i zkušené vědce, když se zjistilo, že krátce před svou smrtí pozřel velrybu.
Tělo asi patnáctimetrového basilosaura bylo nalezeno již před devíti lety nedaleko Káhiry a odborníci na něm od té doby usilovně pracují a sbírají potřebné informace. Nejzajímavější zjištění poslední doby vzešlo ze zkoumání tělní dutiny ještěra, kde odborníci narazili na větší kosti patřící jinému druhu starověkých velryb, dorudonovi, což spolu s otisky zubů na její lebce značí jediné – že se stala basilosaurovou kořistí.
Vědci se tak s ohledem na zjištěné skutečnosti neubránili přirovnávání basilosaura k dnešním kosatkám dravým (Orcinus orca), které rovněž napadají velryby a větší jedince loví ve skupinách.