Papoušci patří mezi nejinteligentnější ptáky, kteří jsou schopni komplexního poznání. Vědci zjistili, že geny, mající důležitou roli při vývoji jejich mozku, jsou podobné těm, které se nacházejí u člověka..
„Je to překvapení v tom smyslu, že tato zvířata jsou tak odlišná od lidí, a přesto se u nich vyvinuly rysy, jenž mají podobné mechanismy,“ říká Claudio Mello z Oregonské univerzity pro zdraví a vědu.
Mello a jeho tým srovnali genom papoušků amazonských (Touit huetii) s dalšími 30 ptáky. Zjistili, že geny pro vývoj mozku, jsou stejné jako ty, které se nacházejí u lidí. Tyto tzv. ultra-konzervativní prvky se vyvinuly u obou druhů sice v různých časech, ale s podobnými výsledky. „Ty definují, jak se mozek rozrůstá a kolik buněk je vybudováno,“ říká Mello.
Lidé skončili s většími mozky, dalšími mozkovými buňkami a kognitivními rysy – včetně jazyka. Papoušci zase mají větší mozky než ostatní ptáci a mají více komunikačních dovedností. Tým také našel 344 genů spojených s životností papoušků.
Tito inteligentní ptáci žijí mnohem déle, než by se dalo očekávat na základě jejich velikosti těla a metabolismu, někteří se dokonce dožívají 80 let. Zdá se, že papoušci využívají velikosti svého mozku a také celé řady genů ze své DNA, a to může být důvod, proč jsou tak dlouhověcí.