Letošní vedra negativním způsobem ovlivnila životy ryb ve zdejších rybnících. Jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt se museli odborníci potýkat s hrozivou ztrátou stovky tun ryb, jejichž celková hodnota byla vyčíslena na pět milionů korun..
Příčinnou úhynu je nedostatek kyslíku, který přímo souvisí s podnebím. Zjednodušeně by se dalo říci, že čím větší horko je, tím méně kyslíku mají ryby k dispozici, což souvisí i se změnou tlaku a nedostatkem světla.
Právě absence světla má totiž na svědomí redukci fotosyntézy sinic a řas, což nevyhnutelně vede k úhynu ryb. Jenže to tak nefunguje v každém rybníce, což je ta nejzajímavější věc, které se právě snaží přijít na kloub vědci z Brna.
Ti nyní monitorují situaci, dávají si jednotlivé okolnosti do souvislostí a zjišťují, zda má na vymírání ryb v některých rybnících vliv i něco jiného, než klima. Pokud se úspěšně dopátrají k výsledku, mohli by už za několik let poskytnout rybníkářům relativně přesnou předpovědní mapu, která by sice nedokázala katastrofě zcela zabránit, ale mohla by snížit počet obětí, protože by rybníkáři mohli včas odlovit alespoň část ryb a tu dočasně přesadit do méně rizikové oblasti.