Za vznikem elektronického atlasu prachových částic stojí vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd České republiky. Tento atlas je vhodný jak pro odborníky, tak i pro laiky. Atlas vznikl za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby. .
Ukládání a atmosférické šíření prachových částic způsobuje zdravotní a ekologické problémy, proto je jejich zkoumání důležité. „Ukládají se jak organické a anorganické částečky z lokálních zdrojů, tak i prach ze vzdálených požárů, sopečných výbuchů nebo vojenských operací, a všechen tento materiál se ještě před dopadem na zem promísí.
Původ a zdroj atmosférického znečištění ale není z velké části ani známý,“ řekla Martina Havelcová z Oddělení geochemie Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.
Atlas napomůže k snadnější identifikaci částic, k určení původu a zdroje atmosférického znečištění. Poskytne informace o složení prachu v různých lokalitách, mikroskopické fotografie a podrobně popsané analýzy.