Odborníci z agentury Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) nedávno zahájili projekt Insect Allies (Hmyzí spojenci), jehož hlavním posláním je odhalit potenciál hmyzu v boji proti zemědělským pohromám, vedoucím k nedostatku potravy..
Mezi takové pohromy by mohlo spadat kupříkladu extrémní sucho, napadení pole plísněmi či útok biologickými zbraněmi. Američané věří, že by mohl hmyz roznášet geneticky upravené viry, které by mohly ohrožené rostliny před takovými riziky ochránit.
Přestože testování je teprve na počátku, mají za sebou vědci první zajímavé výsledky, kdy za asistence mšic dokázali nakazit rostlinu kukuřice virem způsobujícím fluorescenci (záření).
Tímto způsobem by podle odborníků mělo jít ovlivňovat také rychlost růstu rostliny, což se může v mnoha situacích hodit. Jenže ne všichni vědci jsou z nadějného úvodu nadšení a naopak vyzývají k okamžitému ukončení dalšího testování.
Vede je k tomu především přesvědčení, že by něco takového ve špatných rukách mohlo posloužit jako biologická zbraň, což v teoretické rovině přiznává i sama DARPA, která se ovšem dušuje, že testováním hmyzích přenašečů sleduje výhradně ušlechtilé cíle., vedoucí k záchraně lidských životů.