Domů     .Top
Navštivte zajímavé místo, mapujte a tím pomozte zachránit životy

Každý rok katastrofy postihnou až 200 milionů lidí. Mnohé z míst jsou v málo prozkoumaných oblastech, ke kterým nejsou dostupné mapy vůbec nebo jen velmi nepřesné. A  neschází jen při přírodních katastrofách.

Plánování očkovacích kampaní, vyhodnocování zdravotnických dat i provádění epidemiologických analýz, to vše se neobejde bez znalosti terénu. Proto vznikl celosvětový projekt Missing Maps. Pomoci může každý, kdo má chuť a počítač. .

Foto: Papírová mapa je často jediné, co mají týmy Lékařů bez hranic v terénu k dispozici. Tuto ručně kreslenou mapu používali v listopadu 2015 při plánování očkovací kampaně na severu Nigérie – Juan Carlos Tomasi / Lékaři bez hranic.

Rozšíření projektu mezi veřejnost a mapování rozsáhlých oblastí probíhá ve světě i u nás na tzv. mapathonech. Pravidelně se konají v Praze, Brně, Olomouci a v Ostravě. Organizátoři ovšem upozorňují, že vlastně nic nebrání tomu, aby se takové společné mapování uskutečnilo kdekoli.

„Letos v červnu jsme oslavili dva roky od prvního mapathonu v Česku. Za tyto dva roky se zapojilo 840 uživatelů, kteří přišli na jeden ze 62 mapathonů, které jsme uspořádali ve 12 českých a slovenských městech od Prahy až po Košice,“ vypočítává koordinátor Missing Maps Jan Böhm.

Pomoci a ještě na unikátním místě

Na mapathonech se dobrovolníci mohou spolehnout nejen na podporu organizátorů, ale také je zaručené, že se dostanou na zajímavá místa. Tak jako v případě chystaného mapathonu v Pražských Bohnicích. Mapovat se totiž bude v dočasném evakuačním centru, cvičně postaveném Hasičským záchranným sborem ČR v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy takový tábor cvičně staví pouze jednou za 7 let! Humanitární a materiální základna v podobě stanového městečka dokáže zabezpečit ubytování pro evakuované osoby ze zasažených oblastí a je tak důležitým mobilním prvkem při mimořádných událostech.

Více o události a registrace zájemců na https://www.eventbrite.co.uk/e/specialni-missing-maps-mapathon-v-evakuacnim-centru-hzs-v-arealu-pn-bohnice-jednou-za-7-let-registration-49807150528.

Najdi silnici a budovy!

Mapování probíhá online za pomocí editoru OpenStreetMap, kam se lze bezplatně zaregistrovat. Poté je v systému na výběr z řady lokalit, které jsou potřeba zmapovat. „Díváte se na satelitní snímek sektoru vybraného podle priorit našich pracovníků v terénu a hledáte objekty, jako jsou budovy a cesty.

Ty překreslujete do samostatné vrstvy a kategorizujete,“ popisuje postup práce Jan Böhm. Obkreslování silnic a budov probíhá z dostupných podkladů, zejména ze satelitních snímků (tzv. ortofota).

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz