Poslední studie pod taktovkou úřadu NASA přišla s neuspokojivými výsledky ohledně možné terraformace (čili snahy přizpůsobit podmínky podmínkám na planetě Zemi) Marsu. Pokud by byla planeta dobývána za pomoci současných technologií, byl by to podle vědců pravděpodobně neúspěch..
Problémů je hned několik. Jedním z těch stěžejních je tenká atmosféra, která by u člověka zapříčinila rychlou destrukci lidských orgánů. Před nedostatečným atmosférickým tlakem se sice lze chránit ochranným vybavením, ale co bez něj?
Elon Musk je dlouhodobým podporovatelem realizace dobývání Marsu. Proto se i on snaží vyřešit otázku možného zvýšení atmosférického tlaku tak, aby nebylo třeba ochran a dýchací přístrojů. Je to asi tři roky, co přišel se značně kontroverzním řešením, podle kterého by pomohlo využití jaderných zbraní, schopných uvolnit uvěznění oxid uhličitý.
Vědci se mu v tomto směru staví na odpor. Domnívají se, že na Marsu je CO2 příliš málo. Ale ať už má pravdu kdokoliv, je třeba si přiznat, že nízký atmosférický tlak představuje jen jeden z mnoha problémů, které by lidstvo na Marsu čekaly.
Nejbližší možný termín realizace letu na Mars je rok 2024. Uvidíme, zda se stihne za necelých šest let vyřešit většina nejzávažnějších úskalí a projekt dostane zelenou.