Agentura DPA oznámila, že solární letoun Zephyr S, který vyrobila společnost Airbus, strávil ve vzduchu bez přerušení bezmála 26 dnů. To představuje nový světový rekord a jen poukazuje na pokročilost současné technologie..
Bezpilotní stroj odstartovat 11. července a zpět na zem se vrátil po 25 dnech, 23 hodinách a 57 minutách. To je téměř o 12 dnů více, než se před několika lety podařilo prototypu Zephyr. Ten vydržel nepřetržitě ve vzduchu více než 14 dní.
Prozatím nebyl nový rekord ale uznán. Airbus tak čeká až jej Mezinárodní letecká federace (FAI) oficiálně potvrdí.
Bezesporu se jedná o významný mezník v programu Zephyr. Podle společnosti by mohl solární letoun v budoucnu strávit ve vzduchu nepřetržitě kolem tří měsíců. Zephyr S shromažďuje energii slunečních paprsků, která poté napájí motory pohánějící dvě vrtule.
V noci poté využívá přebytečnou energii, kterou si stroj vytvořil během dne. Díky tomuto systému tak zvládne létat pouze na solární energii. Výhodou solárního letounu také je, že se pohybuje ve výšce okolo 21 kilometrů, což je výš, než létají konvenční dopravní letadla.
A i když má stroj rozpětí křídel 25 metrů, váží jen 75 kilogramů. Cílem společnosti je tak poskytnout levnější alternativu vesmírných satelitů. V budoucnu by letoun mohl najít uplatnění při průzkumných a námořních misích, pohraničních hlídkách nebo při katastrofách.