Před více než 5 lety objevili mladí spolupracovníci Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR, že v archivu francouzské televize INA se nacházejí videozáznamy rozhovorů s Janem Patočkou z roku 1977, kdy byl mluvčím Charty 77. Jde o unikátní záznamy z doby těsně před jeho smrtí.
Patočka zemřel po vyčerpávajících výsleších Státní bezpečností dne 13. března 1977..
Foto: Český filozof s evropským významem a 1. mluvčí Charty 77 profesor Jan Patočka
Je to objev velké důležitosti, protože kromě těchto několika minut neexistují s Janem Patočkou žádné jiné filmové dokumenty. Boris Jankovec použil tyto záběry ve svém filmu o Janu Patočkovi, který byl uveden v České televizi loni u příležitosti 40. výročí Charty 77. Francouzský velvyslanec v Praze Roland Galharague dosáhl toho, že zmíněné klipy koupila od archivu INA francouzská vláda a slavnostně je řediteli Archivu Jana Patočky Ivanu Chvatíkovi předala dne 24. 7. 2018 v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze.
profesor Jan Patočka (1907 – 1977)
Chartu 77 chápal jako společenství otřesených, jejichž cílem je překonat bezpráví a vytvořit společnost, která by uznávala lidská práva a poskytovala všem občanům možnost nepokřiveného mravního růstu.
Pieta Patočkova pohřbu byla rušena komunistickou bezpečností (terénní motorky na poli vedle hřbitova, lety vrtulníku nad hřbitovem, legitimování účastníků apod.). A stal se tak i demonstrací proti komunistickému režimu.
Ve svém filozofickém díle navazoval na J. A. Komenského, T. G. Masaryka a E. Husserla. Zaměřil se na anylýzu a popis světa a úlohu člověka v něm. Zároveň se zabýval vzájemnou závislostí lidské existence a světa.