Domů     .Top
S klimatizací opatrně – vedle nachlazení může poškodit i zrak

Zná to asi každý: horké letní sluníčko rozpaluje domy a v kancelářích začíná být nesnesitelné horko. Pot se Vám řine po zádech, dokořán otevřeným oknem vniká do místnosti ještě větší vedro, vzduch se ani nehne.

Co v takové chvíli dělat, abychom pracovní den přežili? Mokré obklady na hlavu, nohy do lavoru s vodou, oplachování u dřezu v kuchyňce. To šťastnější si pustí klimatizaci. Je to ale opravu taková výhra?.

Ilustrační foto/NOAA

To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit anginu, to není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladícím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nezvratné.

Kromě bolesti hlavy, zatuhlých krčních svalů, vysušené kůže či zhoršeného astmatu může přivodit klimatizace také syndrom suchého oka. A ten může v krajních případech nezvratně poškodit Váš zrak! „V letních obdobích, zejména ve dnech s tropickými teplotami, používá stále více lidí na pracovišti, doma či v automobilu klimatizaci.

Přes nezpochybnitelné klady klimatizace se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často v klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem.

Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech  očí pálí, pacienti často popisují pocit  písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí.

U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí,“ popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Syndrom suchého oka

Stav, kdy je oko nedostatečně zásobeno slzným filmem se nazývá syndrom suchého oka.„Syndrom suchého oka patří mezi nejčastější oční problémy v současné době a znamená poruchu slzného filmu na povrchu oka.

Tato porucha může být způsobena nedostatečnou tvorbou slz, jejich rychlejším odpařováním nebo změnami ve složení slzného filmu,“ vysvětluje primářka brněnské oční kliniky Neovize, Šárka Skorkovská.

Problémy se nevyplácí podceňovat

Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí.

Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna – filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky – epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Mikšovská.

Větrák může uškodit ještě víc!

Mnozí vidí bezpečnější alternativu v podobě větráku, který pouze rozhání vzduch. Ten je ale pro oči možná ještě nebezpečnější. „Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ varuje MUDr. Mikšovská.

Důležitá je vlhkost vzduchu

Jenže vzdát se chladivého vzduchu v kanceláři uprostřed parného léta prostě nejde. Jak tedy problémům s klimatizací předejít? „U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu, tak aby  nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí,“ radí MUDr. Mikšovská a dodává:

„Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40-50%, tak aby se minimalizovalo osychání očí ale i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí je zároveň vhodná substituce slz volně dostupnými umělými slzami.

Používání slz bývá dlouhodobé a je vhodné zejména preventivní kapání do očí, dříve než se dostaví nepříjemné, výše zmiňované, pocity.“.

Jak správně používat klimatizaci?

Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5°C.

Klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.

Klimatizaci v autě spouštějte a vypínejte v patnáctiminutových intervalech.

Nikdy nenechte chladný vzduch z klimatizace foukat přímo na Vaše tělo, směřujte proud vzduchu do volného prostoru.

Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte, obměňujte vzduch.

Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by se měli klimatizacím zcela vyhýbat.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz