Pokusy o zapsání do Guinessovy knihy rekordů nemusí být vždy nutně motivovány jen touhou po ukojení vlastní ješitnosti. Jedním z nich je i miniaturní mapa České republiky.
Na hologramu o velikosti 35 x 35 mm je umístěna mapa v měřítku 1 : 17 000 000, která je však obsahově zcela totožná s automapou České republiky v měřítku mnohonásobně podrobnějším, a to 1 : 200 000. Kromě této mapy obsahuje hologram navíc detail hlavního města – Prahy, obraz globu a výškopisnou mapu v měřítku 1:34 000 000, která pomocí čtrnáctibarevné škály znázorňuje výškopis a jemným stínováním zvýrazněný reliéf povrchu České republiky. Samotnou automapu České republiky je možné plnohodnotně pozorovat jen pouze pomocí mikroskopu o minimálně stonásobném zvětšení. Detail hlavního města Prahy, který je do mapy vložen, je však možné pozorovat teprve při tisícinásobném zvětšení. Pro pozorování výškopisné mapy České republiky stačí přibližně padesátinásobné zvětšení.
Unikátní technologie
Vytvořením holografického obrazu o tak vysoké hustotě informací demonstruje česká společnost OPTAGLIO možnosti vlastní technologie, označované jako eDIRECT. Tato originální patentovaná technologie byla vyvinuta pro zápis počítačově generovaných hologramů pomocí elektronového litografu. V současné době představuje svými parametry světovou špičku v oboru opticky proměnných bezpečnostních prvků. Využití nachází v oblastech ochrany zboží a tiskovin proti padělání, konkrétně především v oblasti zabezpečení osobních identifikačních dokladů a cenin.
Využití i v praxi
Toto unikátní kartografické dílo však kupodivu nezůstává jen jakýmsi prototypem či sběratelským artiklem. Holografickou samolepku s mapou České republiky je možné nalézt na některých publikacích kartografického vydavatelství SHOCart – např. na Turistickém atlasu ČR a Autoatlasu Evropy, kde představuje jakýsi punc kvality. Vzhledem k unikátnosti tohoto díla jednají společnosti OPTAGLIO a SHOCart o možnosti zápisu hologramu do Guinessovy knihy rekordů jako mapy s nejvyšší hustotou geografických dat na světě.
Holografické technologie
Hologram je opticky proměnlivý prvek, který mění vlastnosti dopadajícího světla tak, že z něj vytváří obraz. Pod mikroskopem lze na hologramu objevit systém čar, který je tvořen velmi jemnými vrypy do povrchu hologramu. Hustota těchto vrypů je vyšší než tisíc čar na délkový milimetr. Díky této hustotě čar se holografická struktura stává opticky aktivní a je schopna vytvořit holografický obraz. Tiskařská ani kopírovací technika, která má až několikanásobně nižší rozlišení, není schopna hologram díky jeho velmi jemné struktuře zapsat ani zkopírovat. Technologie digitálního záznamu elektronovým svazkem označovaná jako eDIRECT, je počítačem generovaný hologramu zaznamenaný elektronovým svazkem. Tato technologie podporuje vektorové zpracování obrazu a nabízí tak graficky spojité provedení holografického obrazu bez omezení jeho komplexnosti a složitosti a zajišťuje tak naprostou odlišnost od všech ostatních technologií holografického záznamu. Struktura hologramu vyrobeného pomocí technologie eDIRECT může obsahovat enormní množství skryté informace v grafické nebo