Ve Velké Británii v současnosti vzniká banka živočišných tkání, která by měla pro budoucí generace vědců uchovávat genetické informace tisíců druhů ohrožených zvířat, kterým v krátké době hrozí reálné nebezpečí vyhynutí.
Na moderní obdobě biblické Noemovy archy, která je označována jako „Ledová archa“, začalo pracovat několik významných britských institucí, mezi něž patří např. londýnské Muzeum přírodní historie, místní zoologická společnost a také Nottingham University. Cílem tohoto projektu však na rozdíl od jeho historického vzoru není přímá záchrana ohrožených druhů, ale pouhé uchování genetických informací tak, aby i v případě že dotyčný živočich v budoucnu vymře, bylo možné studovat jeho genom.
Genetická banka
Biologické vzorky se pro účely zachování DNA zmrazují na teplotu mínus 80 stupňů Celsia. Mezi první živočichy, jejichž genetické informace jsou již tímto způsobem uchovány patří např. žlutý mořský koník a přímorožec arabský. Na sběru vzorků se brzy začnou podílet také vědecké instituce z dalších zemí, zejména z Austrálie a USA. V rámci tohoto projektu budou shromažďovány nejen vzorky DNA savců, ale i ptáků, hmyzu a plazů. Prioritu dostanou ty druhy, u kterých se předpokládá, že mohou zcela vyhynout v následujících pěti letech a druhy, které již ve volné přírodě nežijí.
Podle odhadů, které zveřejnili britští vědci, je totiž pravděpodobné, že v průběhu následujících třiceti let vymře přibližně 25 % savců a 10 % opeřenců.
Nejen fauna
Ve Velké Británii probíhá kromě tohoto projektu i další podobný projekt. Ten je však realizován Královskou botanickou zahradou a je zaměřen na sběr a uchování semen ohrožených druhů rostlin.
Malá česká archa
S mnohem menším projektem, který je však ve svém principu britskému projektu „Ledová archa“ velmi podobný, ačkoliv primárně sleduje jiný cíl, přišlo v České republice Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy. Na 8 hektarech plochy se nachází zařízení nazvané Toulcův dvůr, kde je se záměrem podpořit a udržet chov vytvářena veřejně přístupná expozice původních plemen hospodářských zvířat. V současné době na tomto statku již žijí česká plemena drůbeže, králíků, koz, ovcí, prasete, skotu, koní a včel. Všechna zde žijící zvířata jsou chovatelsky kvalitní, účastní se různých výstav a jsou zařazena do kontroly užitkovosti. Projekt „Noemova archa“ je v rámci České republiky ojedinělý, protože nikde jinde není soustředěno tolik druhů českých plemen hospodářských zvířat. O důležitosti podobných aktivit svědčí i fakt, že projekt „Noemova archa“ byl zařazen do národního programu udržení genofondu. Původní plemena jsou totiž v chovech postupně nahrazována kříženci, kteří lépe snášejí stres a lépe se přizpůsobují prostředí zemědělské velkovýroby. Jednotlivá původní plemena tak z českých chovů pomalu, ale jistě mizí, přičemž se s nimi nenávratně ztrácí i jejich genofond.