Vědomosti, které by snadno a rychle „naskákaly“ do hlavy. To je sen mnoha líných studentů již po celá staletí. Nikdy k němu však nebylo tak blízko, jako nyní. Američtí vědci jsou na dobré cestě….
Američtí vědci z univerzity v Los Angeles dokázali přenést paměť z jednoho živočicha na druhého za pomoci RNA, která v našem těle napomáhá především produkci proteinů ale svůj podíl má i na tvorbě dlouhodobé paměti.
Úvahu, že by dlouhodobá paměť mohla být přenášena prostřednictvím molekul RNA z jednoho tvora na druhého se vědci pokusili zrealizovat na mořských šnecích druhu Aplysia californica.
Průběh testování bohužel nebyl pro šneky zrovna příjemný. Část z nich dostávala v pravidelných časových intervalech elektrošoky, které je nutili se pokaždé stáhnout do obranné polohy po průměrnou dobu 50 sekund.
Šneci, kteří šoky nedostávali, se svinuli maximálně na dobu několika sekund. Vše se změnilo ve chvíli, kdy vědci přenesli RNA první skupiny šneků na skupinu druhou. „Nezkušení“ živočichové se od té chvíle začali svíjet v obranné pozici po průměrnou dobu 40 sekund!
Že by šlo něco podobného provést i u člověka vědci zatím odmítají. Přesto by mohly tyto informace brzy posloužit například při léčbě Alzheimerovy choroby nebo posttraumatické stresové poruchy.