Nový systém levného 3D tisku představili odborníci z univerzity v Minnesotě. Díky této technologii mohou tisknout přímo na lidskou kůži. Pomocí 3D tiskárny lze vytvořit jak elektroniku, tak i živé buňky..
Výhodou je cena a přenositelnost tohoto typu. Ta by neměla přesáhnout částku deseti tisíc korun. Podle specialistů lze takovou tiskárnu používat například během armádních misí. Tiskárna totiž dokáže tisknout elektroniku přímo na lidskou kůži, přičemž elektronikou se v této fázi myslí například různé typy senzorů, které mohou detekovat různé chemikálie, elektromagnetické signály a podobně.
Výhodou je také, že není při výrobě zapotřebí vysoké teploty. Pokud by se totiž tisklo na kůži pomocí standardní 3D tiskárny, došlo by k popálení osoby. A není se čemu divit, obvykle používané látky mají během tisku teplotu i 100 stupňů Celsia.
K tisku se totiž používá speciální inkoust, který je ze stříbra. Díky tomu tuhne již při pokojové teplotě. Stříbro má vodivé vlastnosti, díky kterým lze vytvořit potřebné obvody a propojení přímo na kůži.
Říkáte si ale, jak vlastně samotný tisk na kůži probíhá? Jakmile jedinec vloží ruku pod tiskovou hlavu, začne skenování jejího tvaru s následným zaměřením. Problémem by mohla být hybnost ruky během tisku.
Nicméně systém snímá obraz ještě dodatečně, a tak tiskárna zaznamená pohyb ruky a přizpůsobí příslušné pozici tiskovou hlavu.
Mezi další výhody patří, že lze vcelku jednoduše tetování na kůži odstranit. To není určeno na delší dobu, ale má sloužit zejména k nárazovým účelům. 3D tisk tak je možné následně umýt vodou nebo oškrábat.
Díky nové technologii by mělo být možné také tisknout živé buňky přímo na kůži. To by vyřešilo řadu problémů s kůží. Živé buňky by se mohly tisknout přímo na poraněné místo.