Specialistům z fyzikálního ústavu Akademie věd (AV ČR) se podařil zajímavý objev. Našli totiž způsob, jak je možní daleko rychleji zapisovat a ukládat informace. Mohou za to antiferomagnety, které se zvláštně chovají při průchodu elektrického proudu..
Podle vědců je tak možné zapisovat data tisíckrát rychleji, než je tomu u standardních paměťových médií. Nový čip lze propojit s konvenční elektronikou, což je jistě povzbudivou informací. Ještě před dvěma lety si toto nikdo nedokázal představit.
Bylo sice možné něco podobného testovat, ale museli během výzkumu využívat složitých laboratorních, velkých přístrojů. To je ale minulostí. Nyní se jim tuto technologii podařilo vložit do malé krabičky.
Nicméně do výroby a ke spotřebitelům se novinka jen tak nedostane. Na to je příliš brzy. Nicméně čeští specialisté dokázali něco, co čekal málokdo.
Antiferomagnetické krystaly vypadají sice jako nemagnetické látky, i tak je možné tyto krystaly ovládat elektromagnetickým polem. Tento materiál má v sobě dvě prolínající se magnetizace orientované opačným směrem a jejich účinek se tak navenek navzájem ruší.
Oproti látkám, které se běžně používají, nestačí antiferomagnetům jediná elektromagnetická cívka. Musí mít různé cívky u jednotlivých atomů. Pokud se všechny plány podaří uskutečnit, může nový způsob zapisování v budoucnu zrychlit práci počítačů, což by vzali s vděkem nejen uživatelé, ale i odborníci.
Navíc tato paměť má i další výhody, mezi které patří odolnost vůči silnému magnetickému poli, ale také nevyžaduje zápis dat v binární soustavě.