Domů     Zajímavosti
Film jako zdroj informací!
21.stoleti 19.11.2004

Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.

Již tradiční podzimní setkání příznivců filmů o vědě, technice a umění proběhlo v nové budově Univerzity. Letos posuzovala výběrová komise mimořádně kvalitní a vyrovnanou kolekci 107 přihlášených filmů z domova i zahraničí a do mezinárodní soutěže vybrala  40 snímků. Návštěvníci festivalu viděli 89 vybraných snímků (zahraniční s českým překladem) ve 12 tematických blocích v  aule Univerzity Hradec Králové.
A kdo neměl možnost přijet osobně do Hradce Králové, může si všechny snímky z letošního ročníku festivalu následně zapůjčit. Stejně tak je možno si vybrat vítězné filmy z nabídky minulých ročníků Techfilmu (VHS fond čítá na 200 našich a zahraničních titulů).

Filmy, které byste si neměli nechat ujít:
Snímek Concorde – a love story z produkce Velké Británie režiséra A. Amiraniho ukázal zajímavým způsobem historii vzniku, provozu a neslavného konce letadla Concorde. Ve filmu jsou použity mj. archivní záběry konstrukční kanceláře. Díky nešťastné a nezaviněné havárii letadla skončila definitivně etapa tohoto slavného stroje.
Film Tání v Arktidě  je jedním z dílů z kanadského televizního cyklu Objevy. Přirodní jevy, nebo zodpovědnost lidí – stále ještě není rozhodnuto. Diskuse pokračuje, ale v jednom se všichni shodují. Polární svět se mění bezprecedentní rychlostí.
S velkým zájmem se setkal šestidílný německý televizní cyklus Žíznivá planeta – Voda pro pole, Voda pro města, Zkoumání hranic možností, Obchodování s vodou, Boj o vodu a Vodní vize  nám představí ucelenou mozaiku současných světových problémů a řešení  nedostatku pitné vody, tak nezbytné tekutiny pro lidstvo.
Ledová paměť, dánský snímek  režiséra a scenáristy  G. Skaarupa se zabýval odpověďmi na otázky: Skrývá ledový povrch Gronska tajemství budoucnosti lidské civilizace na Zemi?  Může nám led říci, zda jdeme směrem k  nové době ledové?
Indický film režiséra A. Raina Ve stínu Everestu, ukázal, že „Ve stínu“ světoznáme hory žijí také lidé – domorodci se svou kulturou i prostými všedními povinostmi.
Snímkem Einsteinova teorie relativity se představilo Rakousko. Od zveřejnění Einsteinovy teorie relativity uplynulo 100 let, ale do dnešního dne je tato teorie pochopena jen několika málo vědci. Tři části filmu vysvětlují základní body této jedné z nejpozoruhodnějších teorií o vesmíru.
Polička – Perla Vysočiny, autorský snímek J. Šilhana nabídl divákům romantické putování městem s jeho úžasnou starobylou architekturou a zajímavým současným životem. Film je beze slov, doprovázen pouze hudbou Bohuslava Martinů.
Organizátoři  Techfilmu 2004 nabízejí čtenářům časopisu 21. století možnost zapůjčení festivalových snímků na DVD a VHS nosičích – získání  nejnovějších informací o osobnostech, objevech a výzkumech v 21. století prostřednictvím audiovizuálního média.

Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz