Do určité míry prožije zkušenosti s akné většina z nás. Boj proti tomuto nežádoucímu projevu je zdlouhavý a výsledky bývají často nevalné. Díky usilovné práci vědců by se to však mohlo brzy změnit! .
V současné době se těžší formy akné léčí antibiotiky, hormonálními regulátory či isoretinoinem – lépe známým jako Roaccutane. Všechny tyto způsoby s sebou však přináší nepříjemné vedlejší účinky a efektivnost jejich působení je kolikrát tristní.
Vědci nyní pracovali s informací, že prakticky celý povrch naší pokožky pokrývají bakterie, které jsou obecně vzato prospěšné a chrání naše tělo proti nechtěným bakteriím a bacilům zvenčí. Jenže to vypadá, že konkrétně v souvislosti s akné lze tyto „přátelské“ bakterie chápat jako přítěž, nikoliv pomoc.
Minimálně u některých jedinců jsou totiž spouštěčem nežádoucích zánětů. Tato skutečnost by mohla pomoci vědcům problematiku pochopit a následně těchto informací využít k nalezení účinného způsobu léčby akné.
Bakterii propionibacterium acnes má na obličeji většina lidí. Jen u některých se však projeví jako akné a dále se liší podle úrovně závažnosti projevů. Ukázalo se, že když je bakterie v prostředí s nedostatkem vzduchu, přeměňuje kožní maz na mastné kyseliny, které aktivují zánět v blízkých kožních buňkách.
A co je důležité – podle vědců nelze problém vyřešit pravidelným čištěním pleti, protože se bakterie shlukují dohromady a tvoří tak struktury, které se nazývají biofilmy.
Ty se efektivně zamknou do pokožky a zkrátka se jich nelze zbavit.
Odhalení nových skutečností o vzniku akné podle všeho napomůže vědcům zajistit potřebným efektivní a dlouhodobou léčbu akné. „Můžeme tyto mastné kyseliny buďto inhibovat nebo zablokovat jejich dopad na kůži.
Intenzivně pracujeme na tom, jak to udělat. Pokud budeme mít štěstí, může to vést k úspěšné léčbě akné v horizontu dvou až pěti let,“ řekl americký vědec Richard Gallo, který tým vedl.