Německý Spolkový úřad pro životní prostředí dnes vydal varující studii. Podle ní plyny z dieselových motorů ročně zabíjí tisíce lidí, dalším statisícům pak způsobují vážné choroby.
Kyslík a dusík jsou dvě základní složky atmosféry. Na jejich dýchání jsou pozemské organismy uzpůsobeny. Ale ve chvíli, kdy se oba prvky skamarádí víc, než je zdrávo, vytvoří se oxidy dusíku. A ty již jsou pro naše plíce i další orgány vysloveně škodlivé.
Podle německé studie oxid dusičitý zabil v roce 2014 6000 lidí. Způsobil jim hlavně nemoci srdce a krevního oběhu. Šest let před tím vědci zaznamenali více než 8 000 úmrtí, avšak Němci dieselové motory využívají stále méně, takže tato smutná křivka má klesající tendenci.
Oxid dusičitý podle německých vědců má na svědomí i osm procent onemocnění cukrovkou a 14 procent onemocnění astmatem. Podobným zabijákem je podle měření i polétavý prach.
Německé úřady si jsou těchto hrozivých čísel vědomi. Již letos některá německá města chystají zákaz provozu aut s dieselovými motory. O tomto kroku mimo jiné uvažuje Berlín, Mnichov, Essen, Köln, Dortmund, Hamburk, Mohuč či Cáchy. Spolkový správní soud již rozhodl, že tyto zákazy jsou právně přípustné.
Rovněž německé autobazary hlásí rapidní pokles zájmu o automobily s dieselovým motorem. Jedním z důsledků může být i zvýšení německého vývozu dieselových ojetin do východní Evropy, včetně České republiky.
Už tak vysoký počet dnů zahalených do smogu v českých městech by mohl ještě vzrůst.