Japonští vědci dokázali, že u opic mohou kmenové buňky účinně nahradit část mozku poškozenou Parkinsonovou chorobou. Jejich výzkum dává novou naději lidem postiženým touto zákeřnou nemocí.
Doposud byla metoda léčby Parkinsonovy choroby prostřednictvím kmenových buněk testována pouze na laboratorních hlodavcích, ale odborníci z Kyoto University se nyní odhodlali k dalšímu důležitému kroku. Opicím odebrali kmenové buňky a podpořili jejich vývoj v neurony produkující dopamin, jehož nedostatek vede k poruchám hybnosti, jednomu z nejnápadnějších projevů nemoci. Vědci pak neurony transplantovali opicím, které trpěly stejnými příznaky jako lidé s Parkinsonovou chorobou. Transplantované buňky pracovaly podle předpokladů a u opic skutečně redukovaly symptomy Parkinsona.
Výsledky výzkumu japonských vědců jsou významným posunem k tomu, aby se metoda transplantace kmenových buněk mohla aplikovat u lidí. Bude ale trvat ještě dlouhou dobu, než se opravdu dostane do praxe, protože stále existuje velké množství bezpečnostních rizik, které je třeba prověřit.