Improvizovaná výbušná zařízení představují značné riziko pro vojáky i civilisty ve válečné zóně. Americká armáda si je problematiky vědoma a vynakládá nemalé finanční prostředky, aby počty obětí snížila a zajistila svým vojákům bezpečnější pohyb rizikovou oblastí..
Improvizovaná výbušná zařízení (IED, z anglického Improvised explosive device) se svou konstrukcí i způsobem využití vymykají od klasických armádních zbraní. A právě v tom tkví jejich největší nebezpečí.
Tyto primitivní nástroje dokázaly jen v Afghánistánu během tří měsíců loňského roku zabít přes 3 000 lidí. A americká armáda se rozhodla udělat tomu definitivní přítrž.
Rušičky, ultra-širokopásmové radary, radary pro snímání pod povrchem země, senzory nebo cvičení psi, to vše jsou zaběhlé prostředky boje proti IED, které mají americké ozbrojené síly k dispozici. V brzké době by se však mohly dočkat novinky, vyvinuté firmou University of Delaware ve spolupráci s kolegy z laboratoře Army Research Lab.
Nový systém vyniká rozšířenou realitou, kombinující kamerku, infračervený senzor a radar schopný proniknout povrchem země. Jeho dosah činí 30 metrů a právě díky infračervenému senzoru je schopný spolehlivě fungovat i přes nepřízeň počasí.