Podle nejnovější studie, kterou zveřejnili společně američtí a australští odborníci, se zdá, že za vznik pouští ve vnitrozemí kontinentu protinožců mohou dřívější osadníci.
Lidé, kteří přišli do Austrálie zhruba před 50 tisíci lety, zakládali mohutné požáry, aby vymýtili tamní přirozenou flóru a faunu. Nevědomky tak zřejmě způsobili nevratné klimatické změny, v jejichž důsledku se vnitrozemí kontinentu proměnilo v nehostinnou vyprahlou poušť, jakou známe z dnešních dnů.
Geologický průzkum ukázal, že před 12 tisíci lety bylo podnebí ve vnitrozemí Austrálie podstatně vlhčí než dnes. Mohutné požáry byly ale zřejmě příčinou toho, že monzuny, přicházející od Asie, stále méně pronikaly do vnitrozemí kontinentu. Vědecká studie předpokládá, že rozsáhlé ohně zničily dřívější australskou flóru natolik, že se výrazně snížila výměna vodních par s atmosférou, a tak se přestaly vytvářet mraky.
Odborníci při výzkumu využívali speciální počítačovou simulaci, při níž ukázali, že pokud by byl někde ve středu Austrálie nějaký les, monzun by přinášel dvakrát více srážek než nyní.