Otázka věčného života se opakovaně objevuje nejen ve sci-fi literatuře, ale i ve vědě. Medúzka Turritopsis dohrnii , které se přezdívá medúza Benjamina Buttona, má unikátní schopnost. Díky procesu nazvaném transdiferenciace je prakticky nesmrtelná..
Tento proces umožňuje přetvořit buňky určitého typu na zcela jiný. Medúzky veliké jen několik centimetrů toto dokáží s celým svým tělem. Pohlavně dospělí jedinci své tělo transformují a umí omládnout. Medúza za život prodělává několik životních stádií.
Oplozená zygota se uchytí na dně moře a vyvine se do přisedlého polypu. Z něho se přetvoří do medúzy putující mořem. Tento druh medúzky se brání proti nepříznivým podmínkám (například nedostatek potravy) přeměnou na polyp, který se dokáže dále rozmnožovat.
Dle laboratorních testů si tuto schopnost uchovávají všechna stádia Buttnovy medúzy.
Slepice znovu vajíčkem?
Vědci používají několik příměr pro demonstraci jedinečné schopnosti této drobné medúzky. Je to stejné jako kdyby se pohlavně dospělá slepice po nakladení vajec, pod vlivem nepříznivých podmínek vrátila do stádia před vyklubáním a stalo by se z ní opět vejce.
Pokud by takovou schopnost měl motýl, mohl by se prakticky donekonečna z kukly měnit v motýla a z motýla na kuklu.
Chceme to taky
Vědci by rádi tuto omlazující schopnost lépe prozkoumali a využili na poli medicíny a prodlužování života. Ale nedokážou zařídit, aby si člověk po hře s vnoučaty, usmyslel, že se chce vrátit do dětských let.
O dlouhověkosti bychom se mohli ledasčemu přiučit i od stromů. Borovice dlouhověká (Pinus longaeva) jejíž nejstarší známý exemplář na světě je starý přes 5060 let. A kořenový systém topolu osikového (Populus tremula) v americkém Utahu je starý neuvěřitelných 80 tisíc let.
Jak je stará nesmrtelná medúza? Na to vědci nedokáží odpovědět, zatím jim ke zjištění chybí výzkumné nástroje.