Domů     Technika
Jak vzniká mobil?
21.stoleti 18.2.2005

Redakce 21. STOLETÍ měla možnost nahlédnout do kuchyně přední evropské designérské agentury – německé společnosti DESIGNAFFAIRS, která je dvorním dodavatelem návrhů designu pro nadnárodní koncern SIEMENS. A to se hned tak někomu nepovede!Redakce 21. STOLETÍ měla možnost nahlédnout do kuchyně přední evropské designérské agentury – německé společnosti DESIGNAFFAIRS, která je dvorním dodavatelem návrhů designu pro nadnárodní koncern SIEMENS. A to se hned tak někomu nepovede!

Mnichovská budova společnosti DESIGNAFFAIRS více než cokoliv jiného připomíná malou tovární halu. Kupodivu však mezi okolní obytné domy zapadá a na první pohled nepůsobí ani nijak výjimečně. Avšak již po několika minutách pobytu uvnitř této budovy objevíte vysokou koncentraci kreativního potenciálu ukrytého v těchto zdech.

Vydali jsme se po stopách vzniku dvou nejnovějších mobilních telefonů společnosti SIEMENS, modelů SF65 a SL65, jejichž design vznikl právě v tomto ateliéru. Multimediální „véčko“ SF65, vychází jak z minimalismu současného designu, tak z odkazů klasického stylu minulých desetiletí. Lesklé provedení a typicky čistě bílá barva zdůrazňují záměr jednoduchosti. Čisté a moderní křivky pak dávají telefonu SF65 typický, geometricky jednoduchý tvar.
Elegantní SL65 byl naopak inspirován trendy a materiály ze světa módy a šperků – je zosobněným vyjádřením stylu. Aby byla co nejvíce zdůrazněna individualita a osobnost uživatele, je telefon k dispozici ve dvou kontrastních barvách – slonové kosti a ebenu, přičemž barevné orámování obrysu mu dává charakteristický tvar. Oba dva telefony odrážejí nadčasový styl, který by měl přesahovat sezónní změny a trendy.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v době moderní výpočetní techniky je návrh designu čistě počítačovou záležitostí, je opak pravdou. Nejlepším nástrojem designéra zůstává stále tužka, papír, guma a fixy či vodové barvy, protože pro rychlé a přesné vyjádření fantazie designéra jsou tyto nástroje prakticky nepostradatelné. Prvotní návrhy jsou později převedeny do elektronické formy a výsledný design je již zpracováván prostřednictvím výpočetní techniky. Již při návrhu základního designu jsou v centru pozornosti návrhářů i charakteristiky materiálů, ze kterých bude nový mobilní telefon vyroben. V laboratoří barev a materiálů agentury DESIGNAFFAIRS soustřeďují vzory, vzorky a data různých materiálů, které jsou získávány na různých veletrzích konferencích a sympoziích. „Neobvyklá není ani spolupráce s výrobci těchto materiálů,“ řekl nám kreativní ředitel této agentury a dodal: „Děje se tak zejména v případech, kdy designéři vyžadují materiály se specifickými vlastnostmi.“ Ponořte se tedy spolu s námi do návrhů a skic a porovnejte fantazii návrhářů s finálním produktem.

Mobilní telefony budoucnosti?
V návrhářské dílně společnosti DESIGNAFFAIRS je možné nalézt i velmi futuristicky vyhlížející modely mobilních telefonů. Zatím co některé z nich připomínají spíše moderní šperk než mobilní telefon, jiné se až příliš nápadně podobají technice používané agentem 007, Jamesem Bondem.

– Především pro mladé, kterým ještě nebyla přistřižena křídla, by mohl být určen mobilní telefon vycházející z tohoto modelu. Ten svým provokativním a sportovním vzhledem vyjadřuje jak nespoutanost, tak možnosti současných komunikačních technologií. Za pozornost stojí lehká bezdrátová náhlavní souprava a výklopná alfanumerická klávesnice, díky které tento komunikátor budoucnosti získává více než atraktivní vzhled.

– Náramkové hodinky jako mobilní telefon? Proč ne! Miniaturní bezdrátový mikrofon, vlastní elektronika mobilního telefonu skrytá v náramkových hodinkách s multifunkčním displejem a bezdrátové sluchátko – to je představa mobilního telefonu budoucnosti pro pravé muže, tedy pro ty, kteří mají styl.

– Nejnovějšími technologiemi prošpikovaný mobilní telefon, připomínající spíše pudřenku, by se mohl v budoucnu stát vhodným šperkem doplňujícím  kabelku nejedné moderní manažerky. Neobvyklý vzhled podtrhuje velký display zabírající velkou část plochy telefonu a retrostylový kulatý číselník skrytý pod tímto displejem.

V případě těchto modelů se ovšem zatím jedná pouze o fantazii návrhářů. Zda vůbec někdy dojde k jejich realizaci a jaké tyto návrhy doznají změn je otázkou více či méně vzdálené budoucnosti a především výzkumu přání a potřeb potencionálních uživatelů.

..
Předchozí článek
Související články
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz