Domů     .Top
Tým z Ústavu jaderné fyziky AV ČR zkoumal kosmické záření

Experiment sledující vliv kosmického záření v letecké přepravě uskutečnili Čeští odborníci společně s kolegy z devíti zemí. Přímo za letu srovnávali metody a přístroje používané k měření tohoto záření.

Výsledky přispějí k vývoji co nejpřesnějšího standardizovaného dozimetru..

Foto: Tým Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky AV ČR

Porovnáváno bylo několik desítek různých detektorů záření. Umístěny byly v letadle Embraer Legacy 600 provozovaném společností ABS Jets, která uspěla v tendru na realizaci tohoto výzkumného letu a letadlo z její flotily splnilo náročné požadavky vědeckého experimentu.

„Podobných výzkumných letů bylo provedeno celosvětově jen několik, ale nikdy v takovém rozsahu: počet přístrojů a účastníků byl nyní několikanásobně větší než u těch předchozích“, říká Ondřej Ploc, výzkumný pracovník Oddělení dozimetrie záření ÚJF AV ČR a zástupce ředitele projektu CRREAT.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii patří posádky letadel do skupin, které dostávají nejvyšší roční efektivní dávky, často i překračující limity pro veřejnost. Atomový zákon ČR pak ukládá provozovatelům letadel při letech ve výškách nad 8 km povinnost monitorovat jejich dávky záření.

Výsledky výzkumného letu tak zároveň pomohou ověřit výpočetní programy používané pro posuzování radiační expozice posádky a zlepšit modely tzv. kosmického počasí. „Oblast k letu nebyla zvolena náhodně.

Jedná se o vyhrazený vzdušný prostor, který se běžně využívá pro provozní zkušební lety“, uvedl Štefan Kukura, ředitel letového úseku ABS Jets.

Foto: Ústav jaderné fyziky AV ČR – měřící přístroj

Provedený experiment umožnil získat dozimetrická data na stejných místech v atmosféře (zeměpisné šířce, délce a nadmořské výšce) a za stejných klimatických podmínek. Pro minimalizaci vlivu distribuce dávky uvnitř letadla byla měřicí zařízení stejného typu uložena co nejblíže k sobě.

Použitá radiační zařízení zahrnula přístroje běžně používané k monitorování kosmického záření i nově vyvinuté detektory záření. Data budou dále vyhodnocována.

V plánu je nový dozimetr, který bude využíván i na palubách komerčních letadel a stane se zdrojem cenných poznatků pro další rozvoj bezpečnosti letecké dopravy. Výzkumný let byl součástí vědeckých aktivit projektu CRREAT (Výzkumného centra kosmického záření a radiačních jevů v atmosféře) financovaného z Evropských strukturálních a investičních fondů.

Zúčastnili se jej zástupci institucí z celého světa, zejména ze skupiny EURADOS (European Radiation Dosimetry Group), někteří osobně, jiní jen poslali svá zařízení. Test byl zaměřen na charakterizaci radiačního pole s různými přístroji na palubě letadla, během jejich společného letu, za neměnných podmínek (jedna letová hladina a oblast s malým rozsahem zeměpisných souřadnic).

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz