Jednou z výzev dnešní vědy, je nalézt taková řešení, která by dokázala nasytit stále narůstající světovou populaci. Australským vědcům se podařilo v Ugandě vypěstovat geneticky upravený banánovník, který obsahuje mnohem více provitamínu A, než běžný banán. Ročně tím zahrání tisíce dětí..
Tým vědců z Queenslandské univerzity využil druh pocházející z Papuy-Nové Guiney, který má velmi vysoký obsah provitaminu A. Vytváří však velice malé plody. Nejrozšířenější odrůdou banánovníku, který běžně jíme, je Cavendish.
Jedná se o klon, který neobsahuje semena a množí se pouze vegetativně a je velmi výnosný a odolný. Vědci vytvořili spojením těchto dvou druhů banán zlatavě-oranžové barvy s vysokým obsahem vitamínů A.“Dosáhli jsme čtyřnásobku cílové úrovně vitamínu A, takže jsme velmi rádi,“ řekl profesor James Dale.
V rámci humanitárního projektu, který vedl, by se od roku 2021 měly v Ugandě běžně pěstovat tyto modifikované banány. V Africe se banány využívají při přípravě pokrmů a tvoří základ stravy obyvatelstva.
Ročně každý jedinec spotřebuje 400 – 500 kilogramů banánů. Jedná se o škrobovité banány tzv. plantejny, které se využívají třeba jako brambory.
Celosvětově zemře více než 650 tisíc dětí ročně na nedostatek tohoto vitamínu.