Že je pes nejlepším přítelem člověka je nyní vědecky prokázáno. Americká studie totiž odhalila, že mají lidé příznivější pohled na psy než na ostatní lidi. Podle vědců to souvisí s naším vnímání psa jako bezbranného tvora, kterého navíc dávno nebereme jako pouhé zvíře, ale jako plnohodnotného člena rodiny….
Během studie bylo testováno 256 lidí, na kterých vědci podrobně zkoumali, zda se jich více dotkne utrpení lidí, nebo psů. Odborníci měli k dispozici několik verzí fiktivní zprávy o brutálním a bezdůvodném napadení oběti baseballovou pálkou, přičemž v každé ze zpráv byl obětí někdo jiný – roční díte, mladík, dospělý muž nebo štěně.
Z výzkumu bylo patrné, že většinu testovaných lidí více rozrušila zpráva o napadení malého dítěte či psa, než informace o napadení dospělého muže. Lidé totiž vychází z předpokládané úrovně bezbrannosti oběti.
Zatímco u dospělých osob předpokládáme určitou šanci ubránit se, tak u malých dětí a psů tento předpoklad logicky chybí. Je nám jich proto více líto.
Něčemu podobnému se již před 2 lety věnovali vědci v Kanadě, kteří zkoumali ochotu lidí přispět na potřebné. Měli 2 verze letáků s textem „Nedali byste pět dolarů, abyste zachránili Harrisona před bolestivou a pomalou smrtí?“ S tím, že Harrisona představoval v jedné verzi pes a ve druhé verzi malý chlapec.
Lidé přispěli více na zvířecího miláčka a tím jasně prokázali, že jsou vztahy mezi psy a lidmi skutečně hluboké.