Bitva v Teutoburském lese proběhla mezi Římany a Germány v roce 9 našeho letopočtu. Pro římskou armádu se jednalo o katastrofu, protože v ní byly pobity tři jejich legie, čítající asi 20 000 mužů.
Archeologové nyní nalezli poslední místo římského snažení o zvrat v beznadějné bitvě….
V místě slavné římské porážky byl nyní nalezen obranný val čtvercového tvaru, narychlo postavený z písku a zeminy. Není pochyb o tom, že byl postaven přeživšími římskými legionáři, kteří se v něm snažili odolat nepřátelským útokům.
„Vypadá to, že val vznikl ve velkém chvatu a vybudovala ho relativně malá jednotka, která i během stavby čelila útokům,“ okomentoval nález vedoucí vykopávek, německý archeolog Salvatore Ortisi a na závěr ještě dodal: „Narazili jsme i na patrné známky boje. Dokazují, že se pevnůstka neudržela.“.
Nález obranného valu ovšem není pouhou zajímavostí. Jeho objevení totiž poněkud nesouhlasí s dosavadním scénářem průběhu bitvy. Nyní to totiž vypadá, že zdivo, které bylo objeveno již dříve a jehož stavba byla až dosud přisuzována „barbarům“ jako součást jejich promyšlené pasti, bylo ve skutečnosti dílem Římanů.
Jak se tedy bitva v Teutoburském lese skutečně odehrála? To bude nyní předmětem dalšího zkoumání.