Probíhají jednání o první realizaci dráhy Hyperloop na území Spojených států. Technologii navrhl vizionář a majitel automobilky Tesla, Elon Musk. Tubus by měl vést mezi New Yorkem a hlavním městem Washingtonem. Vzdálenost 370 kilometrů by kapsle zvládly za necelou půlhodinu. .
https://www.youtube.com/watch?v=O_FyOBCVGWE
Musk na Twitteru uvedl, že dostal vládní souhlas s výstavbou této tratě. Na trase New York-Washington se počítá s dvěma dalšími zastávkami, a to v Baltimoru a Filadelfii.
Systém Hyperloop se testuje a vyvíjí od srpna 2013. Super rychlý způsob cestování.
je zajištěn díky tunelu, ve kterém je velmi řídký vzduch, kde se pohybují podtlakové kapsle s cestujícími. Stejně jako u již využívaných rychlovlaků, je pohyb kapsle zajištěn díky magnetické levitaci. Pohání je lineární elektromotory.
Teoretická maximální rychlost, které by bylo možné dosáhnout je přes 1200 kilometrů za hodinu! Při posledních testech společnosti Hyperloop One na dráze v Nevadské poušti dlouhé 500 m se podařilo dosáhnout rychlosti pouze 310 kilometrů za hodinu.
Pro srovnání Maglev (vlak pohybující se na polštáři magnetického pole) v roce 2015 v Japonsku překonal světový rekord. Dosáhl rychlosti 603 km za hodinu.
Společnost letos na jaře oznámila prvních devět míst v Evropě, kde by v budoucnu mohl stát dopravní systém Hyperloop. Jedním ze zájemců bylo i Brno, které by stálo o výstavbu tubusu mezi Prahou a Bratislavou.
Před vybrané trasy by měli propojit Korsiku se Sardinií nebo Španělsko s Marokem. Na Britských ostrovech by měla urychlit vnitrostátní dopravu.
Podle některých je nejoptimističtější odhad pro první realizace možný až po roce 2020. Je třeba ještě vyvíjet technologie a samotný systém. Navíc náklady na výstavbu podtlakového tubusu se nyní pohybují v astronomických částkách.